09 Ноември 2024събота01:04 ч.

ВРЕМЕТО:

В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд. В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд.

Всяка трета легална фирма за скрап пред затваряне

Собствениците не могат да легализират площадките поради липса на актуализирани градоустройствени планове в общините

/ брой: 16

автор:Дума

visibility 185

Всяка трета легално работеща фирма за изкупуване и рециклиране на черни и цветни метали ще бъде затворена заради неясни административни разпоредби. Те са записани с измененията на Закона за управление на отпадъците, приети през април 2011 г., които влизат в сила от 15 февруари 2012 г. Това съобщава Money.bg, като се позовава на Гражданската инициатива за черни и цветни метали и тяхното рециклиране.
Собствениците на фирми, които имат безсрочен лиценз за дейността си и искат да работят по правилата в България, са затруднени от различните тълкувания от местните администрации и многообразието от хипотези, които остават неуредени в нормативните текстове.
Поради липсата на актуализирани градоустройствени планове в общините 70% от фирмите, членове на инициативата, не могат да предоставят пред Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ) скици и удостоверения за площадките си, за да ги легализират, каквито са изискванията по закона. 16 фирми от Хасково не могат да защитят инвестициите си поради това, че  градоустройственият план на общината е приет през 1979 г. и е изтекъл през 2000 г., без да има последваща актуализация.
Прекалено рестриктивните формулировки на нормативните правила от страна на МОСВ поставят под съмнение мотивите за въвеждане на измененията. Невъзможността на фирмите да приведат дейността си в съответствие със законовите изисквания поради административни проблеми обрича на фалит легално работещият повече от 10 години бизнес за управление на отпадъци в България.
С измененията се въвежда изискване за разполагане на площадките за скрап само на територии със специално предназначение, определени с устройствените планове по места. Подлежат на закриване площадки, разположени в територии без устройствени планове, както и такива със смесено предназначение, за инженерно-техническа инфраструктура, за рекреационни дейности; за озеленени площи; за спорт и атракции; за обществено и делово обслужване; за движение и транспорт; за възстановяване и рекултивация, за жилищни нужди; и всяко друго предназначение, различно от производствени и складови дейности, каквото е изискването на ЗУО. Неясен остава въпросът защо фирмите, занимаващи се с търговия с черни и цветни метали, не могат да са разположени в смесени територии, където може да има производствена, складова и търговска дейност по устройствените закони, коментира Иво Георгиев, председател на Гражданската инициатива за черни и цветни метали и тяхното рециклиране.
До момента само 200-те фирми, членове на Гражданската инициатива, са направили около 40 млн. лв. инвестиции в площадки, оборудване и специализирани машини, които са получени чрез кредити или лизингови институции през последните 10 години. По предварителни данни за 2011 г. фирмите са внесли в държавния бюджет над 3 млн. лв. корпоративен данък и още толкова данък за физически лица, които предават метални отпадъци.

ЕК вдигна квотата за рециклиране на електронни отпадъци

Евродепутатите гласуваха вчера по-висока квота за рециклиране на електронни отпадъци, съобщиха от представителството на Европейския парламент (ЕП) в София. Измененията на директивата за отпадъците от електрическо и електронно оборудване предвиждат до 2016 г. всяка от страните-членки на Европейския съюз (ЕС) да събира годишно по 45 т електронни отпадъци на всеки 100 т, предложени за продажба стоки в предходните три години. До 2019 г. държавите от Еврообщността ще трябва да събират по 65 т електронни отпадъци на всеки 100 т, предложени стоки. Измененията на директивата предвиждат степента на рециклируемост за някои видове стоки да се повиши до 80%. Потребителите получават правото да връщат дребни изделия, например мобилни телефони, директно в магазините за електроуреди.

 

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 748

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 591

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 722

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 745

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 762

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 739

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 706

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 651

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 657

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 681

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 704

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ