03 Май 2025събота19:46 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

София-Москва Изложбата „Оживелите легенди” ще укрепи сътрудничеството между археолозите

Всичките съкровища на Тракия

В Държавния исторически музей в Москва с огромен успех продължава изложбата „Тракийското злато от България. Оживелите легенди”.

/ брой: 247

visibility 232

Александра Сопова


Златните венци, посудата, оръжието, керамиката и множеството разяснителни материали са наистина впечатляващи. Експозицията се провежда под егидата на Министерствата на културата на Руската Федерация и на България.
Всички експонати са от Националния исторически музей в София, от регионални музеи и частни колекции в България. Тук могат да се видят паметници на археологията датиращи от VІІІ в. преди н.е. до ІІІ в. от н.е.: Рогозенското съкровище, Панагюрското съкровище, сервизът на Аполон, съкровището от Борово, съкровището от Летница. Много от 317-те експоната за първи път напускат границите на България.
Всеки тракийски цар погребвал със себе си и съкровище, при всяко погребение на знатна личност също се слагали и съкровища. Със златото от Панагюрското съкровище например е можело да се издържа армия от 500 наемници. И макар че по това време келтите са били на границата на Тракия, царят не претопил златото, а го закопал, защото в неговите очи сакралната стойност на съкровището била по-висока – била доказателство за неговата власт. През 1949 г. съкровището било открито от трима братя, копаещи глина за производството на тухли. То се състои от девет златни предмета с общо тегло от 6 кг. За съжаление много могили на герои и много царски съкровища са били разграбени векове преди да се появят учените.
Денис Журавльов, уредник на античната колекция в Държавния исторически музей, отбеляза в разговора си с нас, че изложбата дава на руския посетител пълна представа за тракийската цивилизация – основно, разбира се, за знатните тракийци, в какво са вярвали, как са воювали и пирували. Тракийците са нямали писменост и, това е важно, откритите предмети се „потвърждават” с техните изображения върху други такива: рисунките с воините по съдовете и техните доспехи се намират в съседните витрини.
Именно паралелите между културите на скитите и траките винаги са служели за основа на сътрудничеството между българските и руските археолози, отношенията между които по времето на Съветския съюз са били оживени, но след това угаснали и сега се възобновяват.
- През последните 20 години не ни беше леко, контактите с Русия вече не са същите. Но аз се надявам, че тази изложба отново ще ги оживи, - каза професор Иван Маразов, член на фонд „Тракия”, професор в Нов български университет, - Представените предмети би трябвало да предизвикат интереса на руските колеги. Разполагаме с огромна база за сравнение на скитите и траките, много скитски предмети са открити в Тракия, тракийците са обитавали скитските земи, разменяли са си дарове в периода V-ІV век преди н.е.
Водихме разговори с колегите от Националния исторически музей в София, че е време да си сътрудничим също така плодотворно, както преди 20 години, - каза Денис Журавльов - имаме едно общо Черно море, макар че живеем на различните му брегове;нашите скитски племена са имали тесни контакти с тракийските - те имат твърде много общи неща в културата си и в изобилието от злато. Нашият Руски национален исторически музей води преговори за сключването на цял цикъл съвместни проекти и с българските музеи, с Българската академия на науките, със специалистите от фонда "Тракия" и с частния музей на Васил Божков.
- Ние разкриваме заедно нова магистърска програма "Цивилизацията на Евразия". От българска страна в нея ще вземе участие Нов български университет, където аз работя, а от руска - Руският държавен хуманитарен университет - каза професор Иван Маразов.
Въпреки че златните тракийски съкровища се откриват много по-често в България, отколкото в Гърция или в Турция, при изучаването на представените тук паметници е необходимо сътрудничеството не само на българските и руските, но и на гръцките учени.
За тази изложба е издаден много хубав каталог, предназначен за руските читатели. По-рано такива издания на руски език за историята на древна България не е имало - каза Денис Журавльов.
Изложбата ще продължи до 30 ноември.




 

Унгария освобождава майки от данъци

автор:Дума

visibility 12913

/ брой: 79

Фридрих Мерц поема канцлерския пост

автор:Дума

visibility 13653

/ брой: 79

Десетки пакистанци напускат Индия

автор:Дума

visibility 10658

/ брой: 79

Мащабна стачка в Гърция на 1 май

автор:Дума

visibility 16198

/ брой: 79

Празникът, който сплотява

автор:Дума

visibility 15299

/ брой: 79

ПЪРВИ МАЙ

автор:Дума

visibility 13367

/ брой: 79

Не изхвърляйте хартиената трудова книжка

автор:Аида Паникян

visibility 4624

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ