13 Юни 2025петък09:29 ч.

Всички търсим протегната длан

/ брой: 59

автор:Велин Георгиев

visibility 4018

Поетесата Марина Матеева издаде четвъртата си стихосбирка, в която е включила петдесет стихотворения. Между резедавите корици на стихосбирката "Шепотът зелен на необята" лиричното слово на все още младата поетеса звучи укрепнало, пастелно, бих казал, зряло. Въпреки петте цикъла "Огнище", "Цвят на векове", "Есенни прагове", "Неизбежности" и "Сезони", сагата от петдесетте стихотворения e поема за любовта в най-широкия смисъл на думата. Марина Матеева (дъщеря на поета Матей Шопкин) е намерила себе си и уверено пее със своя отличителен глас в младата ни поезия. Дори в стихотворението "Завръщане", посветено на баща й, започва с въпроса: "Не знаеш ли къде да се завърнеш", за да му каже в края на стихотворението:

Щом шепотът зелен на необята

пред теб разтваря слънчеви врати

и пак усещаш пулса на земята -

къде да се завърнеш имаш ти...

В първия цикъл поетесата акцентува персонално на семейството и рода - майка, баща, сестра, прадядо. Но от първото до последното стихотворение в книгата усещаш талантливото перо, сякаш четка на художник, който с думи рисува красиви етюди, пейзажи, образи на близки и далечни хора. Фон на тази многопластова лирична поема е Родопа планина. И в книгата-галерия ни среща с хората на тази драматична планина, рисува ни красиви кокетни селища: "Село Врата", "Ъглен", "Доспат" и др. Че перото на Марина ми внушава, че е четка на художник, на доста места сама намеква това сходство, например: "Снегът рисува сенките на къщите... Рисува спомени след пролетта... Пак ще рисувам мачтата." Каква чистота и яснота в поетичната лексика.

Поетесата Марина Матеева ще гостува в НЛС "Старинният файтон" на 28 март от 18 ч. със стихосбирката си "Шепотът зелен на необята".

Австрия потресена от трагедията в Грац

автор:Дума

visibility 1938

/ брой: 105

Електропроводите палят пожарите в Гърция

автор:Дума

visibility 1936

/ брой: 105

Горещините стават норма за планетата ни

автор:Дума

visibility 1888

/ брой: 105

Накратко

автор:Дума

visibility 1786

/ брой: 105

Издънката

автор:Александър Симов

visibility 1862

/ брой: 105

Не на продажбата на БДЖ!

автор:Чавдар Найденов

visibility 1858

/ брой: 105

Време за приобщаване

visibility 1851

/ брой: 105

Медиите клеветят Диляна Гайтанджиева

автор:Дума

visibility 1903

/ брой: 105

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ