Всеки трети млад българин е безработен
Работещите в частния сектор в пенсионна възраст да не могат да бъдат уволнявани, предлага социалният министър Тотю Младенов
/ брой: 137
Младежката безработица е голям проблем във всички европейски страни, но в България е особено наболял, защото всеки трети млад човек е безработен. Това съобщи Драгомир Стойнев, председател на парламентарната комисия по труда и социалната политика на конференция на тема "Демографски предизвикателства и пазарът на труда в контекста на стратегия "Европа 2020". Подобни данни наскоро бяха обявени и от Българската стопанска камара.
Стойнев посочи още, че намалява населението в трудоспособна възраст, а застаряването ще окаже допълнителен натиск за следващото поколение за увеличаване на пенсионната възраст. Работодателите трябва да поемат своята отговорност за наемането на по-възрастни работници, допълни Драгомир Стойнев.
Да се увеличи от 3 на 4% бонусът, който се дава за всяка прослужена година, след като човек е навършил възрастта за пенсиониране и остава да работи по дълго на пазара на труда, ще предложи социалното министерство. Министър Тотю Младенов предложи и работещите в частния сектор в пенсионна възраст да бъдат защитени от закона и да не могат да бъдат съкращавани или уволнявани от работодателя, ако желаят да продължат да работят. Васил Велев от Асоциацията на индустрия капитал в България, отговори на министъра, че и сега има практика възрастните в пенсионна възраст с доказани качества и умения да остават на работа. Той обясни, че безработицата сред младите е по-голяма не защото работодателите не искат да ги наемат, а защото младите нямат нужната квалификация. Велев се обяви против въвеждането на ограничения и намаляване на гъвкавостта на работодателите, особено в условия на криза. Освен това възрастните хора много често били с по-добра квалификация от младите, а особено в сферата на производството заетите били над 40-годишни. Работодателите апелираха в бюджета за следващата година осигуровките, които се изплащат на служещите в системата на сигурността, да бъдат сметнати в бюджетите на съответните ведомства.
От своя страна посланикът на Полша у нас Лешек Хенсел заяви, че единният пазар, електронната икономика, малките и средни предприятия, зелената икономика, външната търговия са секторите, за които се очаква растеж в бъдеще. Чрез изпълнение на стратегията "Европа 2020" процентът на заетост в Европа трябва да бъде увеличен до 75%. За тази цел трябва да се даде възможност на повече млади хора, както и лицата над 65- годишна възраст да влязат на пазара на труда.
Общата заетост - паднала под 60 на сто
"Под 60% падна общата заетост в България. 76% заетост до 2020 г. е записал министър Тотю Младенов в нашата амбициозна програма. Аз съм силен песимист, че ние ще постигнем тази цел, ако продължаваме с подобни политики", това каза пред журналисти президентът на КНСБ Пламен Димитров вчера.
Димитров заяви, че не приема за разумно и целесъобразно изказването на финансовия министър Симеон Дянков за замразяване на доходите през следващата година. Според синдикалиста този подход е икономически вреден. "Четвърта година не могат да бъдат замразени и не трябва да бъдат замразени доходите на работещите в администрацията и бюджетните системи, както и на пенсионерите. Да не говорим, че това е нарушение на закона. Ние няма да приемем тази политика по този начин на продължаващи инвестиции за следващата година. Аз съм убеден, че и хората няма да я приемат", каза Димитров.