08 Декември 2025понеделник02:55 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Борислав Гуцанов:

Време е да сложим край на слугинажа в енергетиката

От 11 млрд. лв. от Плана за възстановяване и устойчивост, България е усвоила едва 1,250 млрд. лв.

/ брой: 145

автор:Дума

visibility 6192

„В последните години сме свидетели на патологичен слугинаж в енергетиката, некомпетентност и алчност. Време е да сложим край“, заяви председателят на ПГ на „БСП за България“ Борислав Гуцанов в пленарна зала. Това стана при изслушването на енергийния и финансовия министър за проблемите около усвояването на парите от Плана за възстановяване и устойчивост. Гуцанов подчерта, че България отговаря на условията за намаляване на въглеродните емисии от Киото отдавна и беше категоричен, че не бива икономиката да бъде натоварвана допълнително с нови изисквания за декарбонизация.
„Искаме да унищожим нашата икономика в областта на ТЕЦ-овете ли? Предложенията, които се правят за териториалните планове са начало на унищожение на българските ТЕЦ-ове ако не се вземат адекватни мерки“, категоричен бе той.
Борислав Гуцанов подчерта, че тези процеси са започнали по време на управлението на ГЕРБ и не са спрени. Председателят на парламентарната група на БСП за България заяви, че в момента потреблението на страната е 38 млн. мегаватчаса – 16 от АЕЦ "Козлодуй", 17 от ТЕЦ-овете и 3,8 от възобновяемите източници. По думите му по предварителни разчети до 2050 г. потреблението ще достигне 120 млн. мегаватчаса.
“Откъде ще дойдат тези допълнителни мощности?“, попита той. Гуцанов призова народните представители да се вземе адекватно решение за изграждане на допълнителни енергийни мощности, а не да се товарят допълнително ТЕЦ-овете, които са на ръба да бъдат закрити. Той припомни, че преди години четири блока на АЕЦ „Козлодуй“ също бяха затворени, за да бъдат изпълнени определени изисквания. „Нищо, че се оказа впоследствие, че никой не ни е карал“, подчерта той и допълни, че те са можели да донесат 20 млрд. евро печалба.
„Какви средства сме получили от членството си в ЕС досега и дали те отговарят на тази сума? Не става ли и сега същото?“, попита социалистът.
Гуцанов бе категоричен, че България трябва да развива ядрената си енергетика чрез изграждане на 7 и 8 блок на АЕЦ „Козлодуй“ и довършване на АЕЦ „Белене“.  Според него само това ще доведе до по-евтино електричество за всяко домакинство и за българската икономика.
Гуцанов обясни, че Планът за възстановяване и устойчивост е бил свързан с възстановяване от пандемията  и попита защо са приети допълнителните условия, които стоят пред страната ни по пътя към усвояване на част от средствата. „Никой ли през това време, от тези които можеха да взимат решения не се сети, че не трябва да се натоварва допълнително законодателството на страната ни с редица решения за промени на закони, за да бъдат усвоени средствата? Какво е това безумие?“, попита още той.
Гуцанов заяви, че Народното събрание и всички кабинети през този период имат вина, за да се стигне до тук.
„Вместо да бъдат усвоени тези около 11 млрд. лв., ние сме усвоили едва 1,250 млрд. лв. Ще бъде голям успех при тези условия ако успеем да усвоим и малка част от оставащите близо 10 млрд. лв.“, предупреди Борислав Гуцанов.

60% от свинското на пазара е българско

автор:Дума

visibility 16391

/ брой: 229

Освободената шефка на пътната безопасност стана зам.-министър

автор:Дума

visibility 15489

/ брой: 229

Валутните резерви на БНБ са намалели с 3,1%

автор:Дума

visibility 15115

/ брой: 229

За новите реактори в "Козлодуй" трябват още терени

автор:Дума

visibility 14699

/ брой: 229

Путин: Ще вземем Донбас и Новорусия

автор:Дума

visibility 14542

/ брой: 229

65 000 семейства в Кипър ще получат коледни добавки

автор:Дума

visibility 15581

/ брой: 229

Си и Макрон обсъждат допълващи се ползи

автор:Дума

visibility 15711

/ брой: 229

Накратко

автор:Дума

visibility 11959

/ брой: 229

Какво след протестите

автор:Донка Михайлова

visibility 6917

/ брой: 229

Вън простаците от НС!

автор:Нешка Робева

visibility 11373

/ брой: 229

За БГеврозоната

visibility 8563

/ брой: 229

Поколенията и лъжите

автор:Александър Симов

visibility 7884

/ брой: 229

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ