21 Юни 2024петък08:28 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Време е да отплуваме

Владислав Сурков призова бизнесмените да повярват в иновационната икономика

/ брой: 123

автор:Дума

visibility 4629

При преминаването на държавата към ново качество на икономиката бизнесът засега не се вижда, заяви първият заместник ръководител на президентската администрация Владислав Сурков. Той се срещна с членовете на управата на Руския съюз на индустриалците и предприемачите.
При това Сурков подчерта, че специално си е "изпросил" покана за тази среща, посветена на проблемите на иновациите, за да подискутира с предприемачите по спорните моменти. В това число и за термините. Какво все пак да се смята за иновации, а кого - за иноватори? А като цяло, как по пътя към "пробивните технологии" държавата и бизнесът да вървят ръка за ръка, с какви стимули да се направят иновациите привлекателни за предприемачите?
По думите на Сурков, който също така е заместник-председател на Комисията при руския президент по модернизация, за иновации трябва да се смятат съвсем нови уникални продукти, внедрени на пазара. А те в Русия липсват. Защо? Сурков даде суров отговор: в сферата на бизнеса липса дързост на мисълта, агресия, драйв. "Стоим в обоза и никъде не вървим", каза той. А всичко става така, защото като правило и в душата си, и в работата си бизнесмените целят държавните поръчки и държавния бюджет, а не крайния потребител. "Време е да отплуваме и тръгнем в самостоятелно плуване. А на всички, които са готови да рискуват, държавата ще окаже максимум съдействие", призова Сурков. Той припомни, че държавата предлага да съфинансира с до 150 млн. рубли онези частни фирми, които са готови заедно с висшите учебни заведения, учените и поканените чужди специалисти да разработват и внедряват в днешната "плоска" икономика проекти и технологии, които ще докарат Русия в развитото технологично общество. "Въпросът за суровинното проклятие на Русия не е просто приказка. Днес всичко зависи само от нас самите", подчерта Сурков.
Ръководителят на Руския съюз на индустриалците и предприемачите Александър Шохин се опита да представи от името на бизнеса собствената си версия за неприемането на иновациите "от долу". Според него основната причина е в това, че в страната, където липсва конкуренция, иновациите не се чувстват като необходими. А ако ще ги подкрепяме, то трябва да се промени отношението към антимонополната политика. "Всяка иновация е краткосрочен монопол, временно предимство на пазара", отбеляза Шохин. Затова, според него, няма да е зле в законодателството да се впише понятието "временен монопол". Също така, смята той, за да се даде тласък на иновационния бизнес, трябва да се преразгледа и фискалната политика. Гъвкави промени ще се наложат и в трудовото законодателство, тъй като иновационната икономика ще доведе до съкращаване на неквалифицираните работници. "Хората в този случай ще трябва не да ги уволняваме, а да ги абсорбираме", предложи Шохин. Това може да се направи за сметка на нови инфраструктурни проекти на държавата, друга отраслова политика. "Иновационните компании не трябва да отговарят за заетостта", смята Шохин. Не по-малко важен е и въпросът за рисковете. Иновационният бизнес предполага загуби. И тук, според предприемачите, държавата също ще трябва да премине "психологическата бариера" - да се научи да губи от несполучили иновационни проекти.
Стана думи и за държавния проект за създаването на първия в страната иновационен център "Сколково". Неговият координатор - членът на управата на РСПП Виктор Векселберг, съобщи, че вече е завършен един от основните етапи: създаване на фонд за подкрепа на "Сколково". Работи и се върху закон, който ще регулира данъчните и имуществените права на това иновационно островче. Ръководителят на Търговско-промишлената палата Евгений Примаков се опита аргументирано да обясни противоречията между териториалната усамотеност на "Сколково" и особените му условия в сравнение с научните и академичните градчета. На което Владислав Сурков отбеляза, че, първо, "Сколково" е открито пространство за всички студенти, аспиранти, професори, фирми, бизнес.
Второ, никой там няма да има собствени апартаменти. Учените ще работят по метода на "дежурствата". Трето, за държавата е принципно важно да изгради днес от нулата абсолютно нова иновационна среда за "потока от изобретения", а "не да налива ново вино в стари бъчви". Четвърто, засега само географската обособеност, по думите на Сурков, може да създаде "презумпцията на волност" във фискалния план. Тези аргументи не убедиха Примаков, но Сурков обеща, че постепенно подобни иновационни центрове ще се създават в цялата страна.
Първият заместник ръководител на президентската администрация призова бизнесмените да повярват в иновационната икономика така, както в началото на 1990-те  повярваха във възможностите на частния бизнес. "Защо да не опитаме още веднъж да изкачим ново стъпало, да станем държавата, която да осигури и на себе си, и на света свръхнови, свръхмащабни технологии", подчерта Сурков.
 

Жълт код за опасно горещо време в петък

автор:Дума

visibility 10

Фалстарт на новото Народно събрание

автор:Дума

visibility 392

/ брой: 115

Опитали да източат 100 000 лева от община Дупница

автор:Дума

visibility 371

/ брой: 115

САЩ предлагат заем от 8 млрд. долара за 7 блок

автор:Дума

visibility 348

/ брой: 115

До 4 месеца ясни кандидатите за газ в блок "Хан Тервел"

автор:Дума

visibility 400

/ брой: 115

Хазартът е разплатил 6 млрд. лв. печалби през 2023 г.

автор:Дума

visibility 344

/ брой: 115

Москва и Пхенян обявиха общ враг - Вашингтон

автор:Дума

visibility 422

/ брой: 115

И в Швеция ще има американски войски

автор:Дума

visibility 390

/ брой: 115

САЩ продават оръжия на Тайван за $360 млн.

автор:Дума

visibility 345

/ брой: 115

Левите във Франция - втори в проучванията

автор:Дума

visibility 357

/ брой: 115

Холивудски парламент

автор:Александър Симов

visibility 382

/ брой: 115

Има опасност от гръцки сценарий за България

visibility 430

/ брой: 115

Проблемът с новите лични карти

visibility 354

/ брой: 115

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ