15 Октомври 2025сряда03:46 ч.

САЩ предлагат заем от 8 млрд. долара за 7 блок

Одобрената през октомври 2013 г. екооценка на блока не е изтекла, твърди служебният енергиен министър

/ брой: 115

автор:Дума

visibility 4875

Американската банка за експортно застраховане "Ексим банк" е връчила на служебния енергиен министър Владимир Малинов писмо, че са готови да финансират над 8 млрд. долара за реализацията на проекта за изграждане на VІІ блок на АЕЦ "Козлодуй". "Не само да финансират американското оборудване, което ще бъде вложено в проекта и цялата технология, до 40% от така наречената локализация, но и участието на български и физически и юридически лица в реализацията на проекта, което е ключово", заявява Малинов в подкаст на изданието "Капитал". Информацията, че "Ексим банк" е готова да кредитира новия реактор бе обявена от ведомството през май, но сега става ясен конкретният размер на възможното финансиране.
По думите на министъра ключова за реализацията на новата ядрена мощност е следващата една година. "Проектирането, структурирането на финансирането и бизнес модела, за да може в рамките на четвърто тримесечие на 2025 г. да се вземе окончателно инвестиционно решение и да бъде издадено разрешението за строеж", казва Малинов. Това са и сроковете, заложени в решението на парламента с графика за реализация на блока до края на 2034 г.
Малинов заявява, че одобрената от екоминистерството през октомври 2013 г. екооценка на VІІ блок не е изтекла. Според Закона за опазване на околната среда обаче "решението по ОВОС губи правно действие, ако в срок 5 години от датата на издаването му не е започнало осъществяването на инвестиционното предложение, което се установява с проверка от контролните органи по околната среда".
Малинов припомни още, че проектната компания "АЕЦ Козлодуй Нови мощности" обяви в началото на юни процедура за избор на консултант, който да извърши екооценката и за VІІІ блок на ядрената централа. "Надявам се, в рамките на следващия месец, месец и половина да бъде сключен договорът, за да може да започнат работата по ОВОС-а за осми блок", каза енергийният министър.
За втория реактор по технологията AP-1000 на американската компания "Уестингхаус" няма и решение на Министерския съвет и за тази мощност тепърва има да се провят още оценки.
По думите на Малинов е важно паралелно да се работи за изграждане на довеждащата инфраструктура до новата площадка на атомната централа. Обсъждана е и възможност за създаване на нова жп линия.
"В пика на работата по проекта се очаква да има около 10 хиляди души на място, а средната заетост ще бъде 6-7 хиляди души, при това в период от поне 5-7 години. На тези хора, техните семейства и деца, трябва да осигурим възможност за медицинско обслужване, за образование, за социален живот, но преди това и за настаняване", каза министърът.

Общините искат 5 г. преход за новото изчисление на такса "Смет"

автор:Дума

visibility 1897

/ брой: 191

VI блок на АЕЦ "Козлодуй" пак спира за ремонт

автор:Дума

visibility 1811

/ брой: 191

Митниците готови за еврото

автор:Дума

visibility 1761

/ брой: 191

Шефът на БНБ настоя за промяна във фискалната политика

автор:Дума

visibility 5846

/ брой: 190

Франция има ново правителство

автор:Дума

visibility 1626

/ брой: 191

Илияна Йотова е в Пекин на световна лидерска среща

автор:Дума

visibility 2017

/ брой: 191

Албания временно забрани тротинетките

автор:Дума

visibility 1975

/ брой: 191

"Хамас" освободи 20-те живи израелски заложници

автор:Дума

visibility 1871

/ брой: 191

Какво се случи?

автор:Александър Симов

visibility 1883

/ брой: 191

Неудобната тема

автор:Мая Йовановска

visibility 1872

/ брой: 191

Икономика на работещите, не на милионерите

автор:Дума

visibility 2011

/ брой: 191

Сини понеделници

автор:Димитър Събев

visibility 1817

/ брой: 191

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ