19 Май 2024неделя19:06 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Войната срещу дрогата продължава

Проблемът с борбата срещу наркотиците бе отново в центъра на вниманието на среща на високо равнище във Виена

/ брой: 70

visibility 466

Маргарита Самсарова,
специално за Дума, Виена


Фокусът на 57-ата годишна сесия на Комисията по наркотичните вещества във Виена бе върху осъществяването на междинен преглед за изпълнението на Политическата декларация и Плана за действие за международно сътрудничество за постигане на интегрирана и балансирана стратегия за справяне с международния проблем с наркотиците, приети през 2009 година. В доклада на Юрий Федотов, изпълнителен директор на Службата за борба срещу наркотиците и престъпността на ООН (UNODC), бе отчетено, че в глобален мащаб не се констатира значително намаляване на търсенето на наркотици, въпреки че са налице някои успехи. Например глобалният пазар на кокаин се е свил, като общият район за отглеждане на кока е намалял с 26 на сто в периода 2007-2011 г.
Сериозен проблем произтича обаче от факта, че през 2013 г. отглеждането на опиумен мак в Афганистан е достигнало рекордно ниво. Изследване на Организацията сочи, че през миналата година отглеждането на опиум е нараснало с 36 на сто, а производството на опиум се е увеличило с 49 на сто. Продължаваме да се борим срещу разширяващия се незаконен пазар на синтетични стимуланти (амфетамини и вещества от типа на екстази) и с предизвикателствата при упражняване на контрол върху прекурсорите (веществата, използвани за синтез на суровини и продукти, подлежащи на специална законова регулация), заяви Федотов. Той посочи и тревожното увеличаване на употребата на нови психоактивни вещества, както и все по-широкото използване на кибертехнологиите в трафика на наркотици и свързаните с това дейности за пране на пари.
В доклада бе отбелязано, че силна загриженост буди уязвимостта на някои райони като Западна и Източна Африка към незаконния трафик на наркотици и произтичащото от това увеличаване на употребата на дрога сред населението. Друг проблем, който спешно трябва да бъде решен, е алармиращото нарастване вследствие на трафика на наркотици на насилието в Латинска Америка. Изчислено е, че годишно 200 000 души стават жертва на употребата на хероин, кокаин и други наркотични вещества.
Юрий Федотов призова за цялостен и стратегически подход към решаване на заплахата от наркотиците, основан на защита и терапия, както и социална интеграция. Държави, които са инвестирали в тези области, са успели да намалят например случаите на заболели от вируса на СПИН вследствие на инжектиране на наркотични вещества. Изчислено е, че от установените в световен мащаб около 13 милиона души, които си инжектират наркотици, 13 на сто са заразени с ХИВ вируса, а над 60 на сто с вируса на хепатит С, като особена тревога буди този проблем в Източна Европа и Централна Азия. В доклада бе посочено, че никоя държава не е имунизирана срещу влиянието на нелегалния трафик и употребата на наркотици и не може, действайки сама, да намери решения на проблема. "Затова трябва да насърчаваме широко международно сътрудничество, когато сме изправени пред глобално предизвикателство. Като част от Обединените нации организацията е готова да изпълнява тази роля", заяви в заключителното си слово Юрий Федотов.
На форума бе представена и гледната точка на представителите на редица страни от Латинска Америка - най-засегнатият регион от негативните странични ефекти на войната между наркокартелите като организираната престъпност и насилието, които от няколко години пледират за промяна в начините на водене на борба срещу наркотиците. Министърът на правосъдието на Колумбия Гомес Мендес призова за по-ефикасни начини за постигане на целите, поставени в международните документи, за справяне с проблема с наркотиците. Позицията му бе подкрепена от уругвайската, мексиканската, гватемалската и еквадорската делегации. Те призоваха да се даде приоритет на здравната политика спрямо употребяващите дрога, като по този начин се намалява криминалното им поведение и се подобрява здравето им, пред наказателните мерки като криминализирането на употребата на наркотици. В тази връзка Ан Фордхам, изпълнителен директор на Международния консорциум за политика по наркотиците (IDPC), заяви: "Това е началото на сериозно преосмисляне на проблема с контрола върху наркотиците. Милиарди долари са били хвърлени на вятъра, милиони хора са били обявени за престъпници, хиляди човешки животи са били изгубени в битката срещу наркотиците, а наркокартелите продължават да стават все по-богати".
В 57-ата сесия на Комисията по наркотичните вещества участваха 1500 души. Между почетните гости на сегмента на високо равнище на форума бяха кралицата на Швеция Силвия, заместник генералният секретар на ООН Ян Елиасон, изпълнителният директор на Програмата на ООН за ХИВ/СПИН (UNAIDS) Мишел Сидибе. Българската делегация бе водена от постоянния секретар на Министерството на външните работи Георги Димитров.
Комисията за наркотичните вещества (CND) е създадена през 1946 г. като работеща комисия на Икономическия и социален съвет на ООН (ИКОСОС), за да наблюдава прилагането на международни конвенции и спогодби, занимаващи се с наркотичните вещества. Тя е основният политически орган в системата на ООН по въпросите за контрол на наркотиците.

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1352

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1295

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1324

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1443

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1359

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1464

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1287

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1559

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1538

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1479

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ