Вотът в Русия няма да се преразглежда
Владимир Путин обвини опозицията в липса на цели и лидери
/ брой: 296
Руският премиер Владимир Путин изключи възможността резултатите от парламентарните избори на 4 декември да се преразглеждат. "Изборите за Държавната дума приключиха. Всички парламентарни групи започнаха работа. Невъзможно е да се водят разговори за преразглеждане на вота", категоричен бе Путин. Според него има само един път, посочен в закона, и това е сезирането на съда. "И там, действително, ако има някакви нарушения, съдът е длъжен да ги разгледа и да вземе обективно решение по този въпрос и да реагира по съответния начин", подчерта Владимир Путин.
В първите си коментари след големите протести през последните дни той обвини руската опозиция в липса на цели и лидери. Според него проблемът е, че опозиционерите нямат единна програма, а множество отделни такива. По думите му, неговите политически противници нямат нито ясна стратегия за постигане на целите си (които също не са изяснени), нито хора, способни да предприемат нещо конкретно. Путин заяви, че демонстрантите се опитват да подкопаят легитимността на парламентарния вот и изтъкна, че президентските избори през март 2012 г. трябва да бъдат прозрачни и обективни. "На мен, като един от кандидатите, не са ми нужни никакви фалшификации", подчерта премиерът. "Аз съм заинтересован от това, изборите да са максимално прозрачни. Искам на всички това да е ясно. Искам да се опирам на волеизявлението на народа, на доверието, защото ако го няма, няма смисъл да се работи", обясни руският лидер.
Путин призова активистите от Общоруския народен фронт да се обърнат към хората и обществените организации, за да се съберат всички предложения за гарантиране на максимална прозрачност и легитимност на изборите.
По-рано кандидат-президентът заяви, че е необходимо да се направи "общонационална психотерапия". Според Путин държавата трябва да насочи усилията си към използването на съвременните средства за комуникиране с обществото. Премиерът даде за пример бившия президент на САЩ Франклин Делано Рузвелт, който по време на Голямата депресия започва да се обръща ежедневно по радиото към американците.
"Главната цел - това е общонационална психотерапия, която да внуши на руснаците увереност в утрешния ден", обобщи Путин. "Едно време Рузвелт е разполагал само с радиото. Сега вече имаме и телевизия, и интернет, което означава, че възможностите за комуникация с гражданите са многократно по-големи", заключи Путин. Той разви идеята си на заседание на Държавния съвет, на което бяха обсъдени въпроси от административен характер като децентрализиране на властта, разпределение на пълномощията от федералния център към регионите и др.
Руският опозиционен лидер Алексей Навални заяви, че планира да създаде нова политическа партия, която да оспори управлението на Путин. Партията би издигнала кандидат за президентските избори, но само ако вотът би бил законен, отсече юристът-блогър Навални. Първата цел на новата партия ще бъде да мобилизира най-малко един милион души за нови антиправителствени демонстрации през февруари.