Още от 2004 г.
Военните признали, че "Иваново" е част от полигон
В писмо от МО става ясно, че са използвали 2/3 от язовира
/ брой: 35
Две трети от язовир "Иваново" са били публична държавна собственост, а община Харманли е стопанисвала само една трета. Това доказа вчера с документи кметът на Харманли Михаил Лисков. Той обясни, че разделението на язовира е направено, когато са очертани границите на военния полигон Корен, който е бил използван от МО за учения - подводно кормуване и десант. За тренировки са използвани и другите два язовира до "Иваново". Язовирът е с площ 400 декара. Полигонът в Корен е на разпореждане на министъра на отбраната, обясни Лисков.
Доказателството идва дни след като военният министър Аню Ангелов отправи обвинения към Лисков и дори заяви, че язовирът не бил сирене, за да се дели между общината и военните. Ангелов дори изтърси: "На мен язовир не ми трябва, не поливам и не развъждам риба".
След Ангелов нападки към Лисков отправи и Цветан Цветанов, който директно заяви, че кметът е виновен за трагедията, защото не си бил написал домашното.
Лисков обаче е започнал да води кореспонденция с различни институции още през 2004 г., когато са започнали първите проблеми с язовира. Именно оттогава е и отговорът на ген. Златан Стойков, че "Иваново" се ползва от военните.
Лисков не пожела да коментира защо толкова години военните не са предприели нищо за сигурността на язовира. Той заяви, че на този въпрос могат да отговорят само те.
След 2004 г. започват по-сериозните проблеми с водоема. Кметът е платил на хидротехници да дадат своята оценка заради хлътвания на скалния откос. Становището на инженерите е описано в доклад от 2010 г. Лисков обаче не е успял да направи нищо, тъй като язовирът не е общинска собственост, обясни самият той.
Въпреки че призна, че е получил писмо от община Харманли, че язовирът е опасен, преди дни Аню Ангелов си изми ръцете с това, че ремонтните дейности не са в неговата компетентност.
Найденов напада, Аню мълчи заради "следствие"
Земеделският министър отново нападна кмета на Харманли, малко след като Лисков доказа с документи границите на военния полигон Корен и това, че "Иваново" е част от него. Според Найденов най-простото нещо било "ако е нямал ресурс, ако е нямал компетенциите, да изпусне язовира". Найденов обаче се застрахова, че не хвърля вина, имало си институции за това.
За разлика от Найденов обаче Аню Ангелов не обели и дума, защото се водело следствие в момента. От устата му излезе единствено това, че се надява въпросът с ползвателя на язовира да бъде разрешен в най-скоро време.
Борисов излъгал за "Кугър"-ите
"Няма ограничения за използването на вертолетите "Кугър" според сезона, те са сертифицирани да изпълняват задачи при температура от 50 градуса до минус 30 градуса", заяви Аню Ангелов. По време на петъчния контрол в отговора си на питане на БСП и "Атака" военният министър призна, че не е имало рискове за използването на вертолетите при спасителната акция в Бисер. Ангелов подкрепи думите си със справка на командира на ВВС за техническите характеристики на "Кугър"-ите.
Думите на военния министър категорично опровергаха твърдението на Бойко Борисов, че "Кугър" нямат противообледенителна система и не могат да летят на ниска височина. В деня на потопа в село Бисер Борисов обвини Тройната коалиция, че е направила неизгодна сделка. Тогава той се ожали, че е включил вертолетите в спасителната операция на своя отговорност въпреки рисковете.
Вчера Ангелов заяви твърдо от парламентарната трибуна, че "всички вертолети имат противообледенителна система и са доставени с такава система". Той допълни, че "Кугър"-ите имат необходимото оборудване и възможност да се използват в сложни метеорологични условия. При изпълнението на задачите за търсене и спасяване на 6 февруари екипажите са пилотирали под облаци при тежки метеорологични условия с видимост 1 км и долна граница на облаците 100 метра. "Трите вертолета са летели с включена противообледенителна система, тъй като съгласно инструкцията системата задължително трябва да бъде включена при температура под 0 градуса", каза Ангелов.