05 Декември 2024четвъртък04:45 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

На фокус

Воден цар и водни плъхове

С какво се занимават многобройните акваорганизации у нас и какъв е резултатът от тяхната дейност

/ брой: 232

visibility 1627

Иван Велчев


Наскоро гледах по телевизията интервю с Петър Калинков - зам.-председател на Българската асоциация по водите, която е сдружение по смисъла на Закона за юридическите лица с нестопанска цел. Той с телешки възторг поддържаше идеята на МРРБ за въвеждане на „такса водомер” на жилища, които не са основни. Казано по-просто: ползваш - не ползваш вода, тази такса ти се начислява! И директно заяви: нищо лично и социално, просто се търсят пари!
У нас много органи се занимават с водата: Висш консултативен съвет по водите, Координационен съвет по водите към МС, Министерство на околната среда и водите, Министерство на регионалното развитие и благоустройството, ВИК-та по градове, водни асоциации по областите, воден холдинг, в който Борисов наля 1 млрд. лева навремето, Асоциация по водите... Като ги броя, то всичко, свързано с водата и водните ресурси, би трябвало да е ОК. Да, ама не!

Какви са официалните данни:

• 234 249 души (близо 3% от населението на България) са засегнати от водната криза, т.е. са на воден режим. Не само села, но и областни центрове като Плевен, Ловеч, Търново, Габрово, Шумен, Търговище имат ежедневни проблеми не само с количеството, но и с качеството на водата.
• Около 500 милиона кубика вода  (56% от всичката доставена вода) на година се губят в България. Така е било и през 2017 г., т.е. за близо 10 години нищо положително не се е променило във водния сектор, независимо от многобройните държавни органи и „усвоените” стотици милиони. Ами то и целият световен океан няма да ни стигне при тези загуби! Нямало вода ли? Та с какво се занимават тези многобройни аква-организации? И какъв е резултатът от тяхната дейност? Само в парите ли са причините, или в нечия некадърност, алчност и корумпираност?
Аз съм инженер по хидравлични машини и съоръжения и съм завършил не някой свободен университет, а Висшия машинно-електротехнически институт - София (ВМЕИ), където са ми преподавали величия като проф. Георги Брадистилов, проф. Саздо Иванов (създателят на телевизията) и проф. Васил Геров (наричан "Водния цар")! Така че все пак разбирам повече неща за водата.
След проект „воден цикъл”, какъвто наскоро имаше в Старозагорско, задължително трябва да се получи ефект от  огромно намаление на разходите, т.е. на себестойността на водата по следните причини:
1. Намаляване на разходите за текущи ремонти, които иначе са ежедневни.
2. Рязко трябва да намаляват директните загуби на вода, но невинаги това е така. Наскоро не друг, а служебният министър на околната среда и водите заяви по телевизията, че в Шумен, където наскоро е правен пълен воден цикъл, загубите на вода са... 82%!
3. Рязко намаляват и водните съпротивления по мрежата, а оттук и разходите. Това са: линейни съпротивления, които зависят от дължината на тръбите и тяхната вътрешна гладкост; местни съпротивления - в различните колена, кранове, шибъри и т.н. Новите такива имат безспорно по-нисък коефициент на съпротивление.

Та къде отива този положителен ефект?

Защото тогава цената на водата би трябвало да намалее, нали? Да, ама не! В момента цената на водата в Старозагорско е около 5,03 лева и искат още да я увеличат. И това е в една от най-вододайните зони на България, а не на Мачу Пикчу или в Сахара. Да припомня, че до средата на 70-те години водата струваше около 5 стотинки и вече чак към 1985 г. цената стана 15 ст/куб.м.
А дали ВиК имат интерес въобще да се намаляват загубите на вода? Всеки, който е учил аритметика, ще се убеди сам, че отговорът е „НЕ”.
Хайде да посмятаме. Нека загубите на вода в дадена мрежа са „само” 60%! Нека съответният ВиК оператор добива 1 000 000 куб. м вода, пречиства ги и ги пуска по мрежата.  От тях 600 000 куб.м. ще изтекат в земята, до нас ще стигнат само 400 000 куб.м. Но ние, потребителите, заплащаме всичките добити 1 000 000 куб. м по 5 лева, което прави 5 млн. лева. Т.е. така ВиК ни продава повече вода и естествено, че получава и повече печалба! Е, кой ще е този луд, който ще се откаже от това? И дали водата изтича в земята, или част от нея не задвижва някоя частна ВЕЦ, но това е друга тема.
Нито омбудсман, нито т.нар. Комисия за защита на потребителите, нито Прокуратурата

досега са защитили гражданите от водната мафия

Споменах, че преди 1989 г. най-високата цена на водата беше 15 стотинки. Но също е важно и за какво количество вода става дума, като се има предвид следното:
- населението на България тогава почти приближаваше 9 милиона, а сега са не повече от 6,5 милиона. Е, тези 2,5 милиона не са ли пиели вода, не са ли са къпели и прали? Това не означава ли много повече изразходвана вода?
- България имаше много развита индустрия. След 1989 г. бяха закрити хиляди предприятия, в т.ч. ”Кремиковци”, много консервни фабрики, текстилни предприятия, химически предприятия и т.н., които бяха огромни потребители на вода. Тя да не би да е осигурявана от ЕС?
- България беше начело не само в Европа, но и в света по своето селско стопанство, в т.ч. и поливно такова. Бяха построени над 6000 язовира, които работеха безотказно. Сега много от тези поливни площи ги няма, а много язовири са разрушени или се използват за частни нужди.
И сега трябва да припомня нещо изключително важно, за което драгият Калинков и дори държавата не споменават! Съгласно чл. 3, ал. 1 от Закона за регулиране на водоснабдителните и канализационните услуги „Водата за питейно-битови нужди е

основна жизнена потребност

по смисъла на Закона за социалното подпомагане” (ЗСП). А чл. 4, ал.3 от ЗСП ясно и точно разпорежда: „Политика в областта на социалното подпомагане се осъществява в сътрудничество с държавните органи, областните администрации, органите на местното самоуправление и юридическите лица с нестопанска цел, осъществяващи дейност в обществена полза, които създават условия и съдействат за реализирането на програми и проекти в тази област.” Т.е. водата за пиене не се разглежда като обикновена стока, а като важна ЖИЗНЕНА ПОТРЕБНОСТ! Право на нея и то на социално поносима цена има всеки български гражданин.
Вместо да следи за спазване на тези изисквания, Калинков иска цената на водата да се увеличава с някаква измислена „такса водомер”! Т.е. ако имаш други имоти освен основния, но ползваш там вода рядко, всеки месец да ти са начислява и такса за водомера. А през някои водомери няма да преминава и капка вода, само въздух! Бравос! Ами те веднага ще гракнат за такава такса и ЕРП-тата, колко му е! Те да не би да са по-малко алчни?

Има решение и на този проблем

Първото е да се монтират, но за сметка на държавата, т.нар. дистанционни водомери така, както са дистанционните електромери. Така няма да се налага да има постоянни инкасатори. Освен това ще отпадне един голям проблем с множеството скандали в показанията на водата в режим на т.нар. "етажна собственост", което си е чист рекет от страна на ВиК. А тъй като това няма да стане бързо, т.нар. "такса водомер" или въобще да не са начислява, или да се плаща само когато има реални показания на самия водомер, което е справедливо.        
Така че аз предлагам вместо "такса водомер", на такива като Петър Калинков да се налага такса "глупомер"! Просто така. За баланс.              
Споменах, че мой преподавател по водни турбини беше една легендарна личност: проф.д-р Васил Геров. Беше завършил висше образование във Франция, работил там в частна фирма за турбини и помпи, полиглот с 6 езика, свирещ на 2 инструмента (пиано и флейта), дарил приживе цялото си имане - триетажна къща с двор в Лозенец, в т.ч. и безбройните си книги, картини, пиано и др. на фонд ”13 века България”. Написал е 27 учебника по хидравлика, беше създал в сградата до Паметника на Левски най-добрата университетска лаборатория по хидравлика в Европа!
Най-добрият български хидравлик! Неслучайно му викахме с гордост Водния цар! А тези, от многобройните водни организации, са водни плъхове.

Внесли сме ток за 230 млн. лв.

автор:Дума

visibility 1514

/ брой: 232

66 000 менте профила в ТикТок в Румъния

автор:Дума

visibility 1545

/ брой: 232

Конституционният съд в Грузия призна изборите

автор:Дума

visibility 1909

/ брой: 232

Лондон и Париж обмислят "сини каски" в Украйна

автор:Дума

visibility 1403

/ брой: 232

Президентът на Южна Корея обяви военно положение

автор:Дума

visibility 1642

/ брой: 232

Пациент в центъра на хаоса

автор:Аида Паникян

visibility 1800

/ брой: 232

Воден цар и водни плъхове

visibility 1590

/ брой: 232

Преговори за мир или за замразяване на мира

автор:Юри Михалков

visibility 1769

/ брой: 232

Груба намеса

автор:Таня Глухчева

visibility 1430

/ брой: 232

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ