20 Септември 2024петък08:29 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

ВМРО-ДПМНЕ с мераци за македонско малцинство

Еврокомисията ще работи по пътна карта, вкючваща българските искания

/ брой: 193

автор:Дума

visibility 555

Приключилата в сряда среща ЕС-Западни Балкани предизвика разнопосочни реакции. Лидерът на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски заяви, че България не може да изисква от РСМ да включи "незначителното българско малцинство" в Конституцията, а да не позволява "значителното македонско малцинство" да бъде включено в българската Конституция, предаде БГНЕС. "За промяна на Конституцията в Македония са нужни две трети и ВМРО-ДПМНЕ няма да приеме никаква промяна на Конституцията и въпросното изменение, ако не разполагаме с реципрочност и от българска страна. Това означава участие на македонското малцинство в България като конститутивен народ в рамките на българската Конституция и признаване на всички решения на Съда по правата на човека в Страсбург и резолюциите на Европейския парламент, позволяващи на македонците в България да организират собствени сдружения, да имат културен напредък и т.н.", каза Мицкоски по телевизия Канал 5.

Целият процес, според него, е заседнал, и Радев го е потвърдил. "Защото Радев настоява рамката на българския парламент да бъде част от преговорната рамка. И това е позиция от самото начало, въпреки че Зоран Заев ни убеждаваше в обратното: че ще бъде подписан протокол, в които тя нямало да се съдържа в рамката на българския парламент", изтъкна още Мицкоски.

"Радев казва в изявлението си, че в началото на ноември те ще получат протокол и ако този протокол съответства на декларацията на българския парламент и бъде включен в преговорната рамка, тогава те ще подкрепят преговорния процес, включително изменение да се включи българското малцинство в Македония, незначителното българско малцинство в Македония, в рамките на Конституцията", каза Мицкоски. Той повтори, че за да може искането на България да премине в македонския парламент, е необходимо мнозинство от две трети, което Заев няма, а ВМРО-ДПМНЕ няма да му позволи то да мине, ако "македонците в България" не влязат в българската конституция.

На свой премиерът Зоран Заев заяви, че действията и исканията на Румен Радев са обидни за македонския народ. 

Отделно в предаването "Дебати" на телевизия "Шения" той каза, че не е правилно цяла една нация да бъде определяна като фашистка. Изказването му бе по повод промяната на терминологията от периода на Втората световна война и определението "български фашистки окупатор". "Дали гледаме на българите като на фашисти или като на приятели и съседи е въпрос, свързан с това дали сме европейци или не сме. Ако искам вражда и раздори винаги можем да си отправим обиди. Но да квалифицираш една нация като фашистка е неправилно", заяви македонският премиер. 

Той отново подчерта, че не всички хора в България са били фашисти: "Не може да определяте по този начин държавата, която е демократична, член на ЕС, на НАТО, наш съюзник и партньор", каза още Заев. Той добави, че и "българската страна трябва да внимава", предвид някои предизборни клипове на определени политически партии в България, които, според него, съдържат в себе си териториални претенции.

В края на септември Зоран Заев заяви пред македонската общественост, че учебниците по история няма да бъдат променяни, но от съдържанието ще бъде премахнат терминът "български", пред "фашистки окупатор", припомня БГНЕС. Изказването му бе във връзка с настояването на България за промяна на съдържанието на учебниците по история. "Политиката не може нито да се меси, нито да променя историята. Историята е такава, каквато е и тя е навсякъде около нас", заяви македонският премиер. 

"Пътната карта" с пет плюс един въпроса като възможно решение на спора София-Скопие бе спомената от лидерите на ЕС в Бърдо, пише скопското издание "Република". Пътната карта трябва да бъде готова до началото на ноември. "Важно е да се знае, че Еврокомисията работи усилено, за да намери решение на ключовите въпроси в двустранния спор между България и РСМ, това са "пет плюс един" въпроса, за да се състави пътна карта като практическа стъпка към решаването на този въпрос", заяви лидерката на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен. Тя добави в този контекст, че диалогът, волята за решаване на проблеми и способността за разрешаване на трудни и сложни въпроси са в основата на това, което е самият Европейски съюз. Тя изрази увереност, че тези проблеми могат да бъдат решени. "Наясно съм с факта, че първо трябва да разрешим въпросите, ето двустранният спор между България и РСМ, и съм убедена, че ще намерим решение, а силната подкрепа за това, изразена на срещата на високо равнище, беше важна", обясни още лидерката на ЕК.

На свой германската канцлерка Ангела Меркел заяви на пресконференция след срещата, че не могат да се вземат незабавни решения за разрешаването на спора между България и РС Македония, защото в България предстоят както парламентарни, така и президентски избори в близко бъдеще. Тя добави, че по време на срещата са били обсъдени различни проблемни области. "Тук стана ясно, че следващата стъпка, която трябва да се предприеме, е постигането на споразумение между България и РС Македония, за да може София да се съгласи за започването на междуправителствена конференция", каза канцлерката, имайки предвид започването на преговори за присъединяване на Скопие към ЕС. Тя посочи, че този въпрос е бил обсъден по време на форума в различни, по-малки формати, с участието на българския президент Румен Радев, македонския премиер Зоран Заев и водещи европейски политици.

"Надявам се проблемите да бъдат преодолени. Както знаете, в България много скоро ще се проведат парламентарни и президентски избори, така че в този контекст сега не е възможно да се вземат незабавни решения", подчерта Меркел. 

Говорителят на Държавния департамент Нед Прайс приветства декларацията на ЕС за Западните Балкани, съобщи скопското издание "Независен". "Приветстваме изявлението на ЕС за Западните Балкани. От решаващо значение е вратите на ЕС да останат отворени за тях".

Албанският пък премиер Еди Рама в интервю за испанския "Ел Паис" заяви, че "вече не очакваме нищо от ЕС": "Научихме се по трудния път да не очакваме нищо, защото видяхме, че Европа не е в много добър момент, има много вътрешни проблеми и разширяването не се очаква с ентусиазъм", изтъкна той.

Повече по темата - в коментара на Юри Михалков "Бърдо е анти Ньой".

 

 

Борислав Гуцанов: Вицепремиерът на РСМ да подаде оставка

автор:Дума

visibility 845

Габриел Вълков: Ще работим младите да останат в България

автор:Дума

visibility 905

Външно да извика македонския посланик за обяснение

автор:Дума

visibility 814

/ брой: 179

Обявяват в менюто, ако шопската салата е с фалшиво сирене

автор:Дума

visibility 808

/ брой: 179

НАП засече над 1000 нарушения по Черноморието

автор:Дума

visibility 825

/ брой: 179

Телекомите обжалват заповедта за начисляване на над три неустойки

автор:Дума

visibility 803

/ брой: 179

Работници от трети страни ползват страната ни като трамплин

автор:Дума

visibility 821

/ брой: 179

Вълна от взривове на пейджъри в Ливан

автор:Дума

visibility 933

/ брой: 179

Екатерина Захариева е под въпрос за ЕК

автор:Дума

visibility 926

/ брой: 179

Според Тръмп се стреля по значимите президенти

автор:Дума

visibility 889

/ брой: 179

Накратко

автор:Дума

visibility 1892

/ брой: 179

Бедни ми, бедни...

автор:Аида Паникян

visibility 1565

/ брой: 179

Трудът ми е, за да чуя българския химн

автор:Владимир Николов

visibility 886

/ брой: 179

"Реформата" на ВиК сектора доведе до масов воден режим

автор:Евгени Гаврилов

visibility 776

/ брой: 179

Заловени на местопрестъплението

автор:Александър Симов

visibility 931

/ брой: 179

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ