Властта замразява парите за образование на 3,6% от БВП
Заплатата за начинаещ учител обаче ще е 920 лв. бруто и 714 лв. чисто
/ брой: 217
Вдигането на заплатите на учителите е най-доброто в проектобюджет 2019 в частта за образование, декларира просветният синдикат на КТ "Подкрепа" в свой коментар за парите за идната година. Така най-ниската заплата за учител (ръст 20%) ще стане 920 лв. бруто, а без удръжките възнаграждението за млад учител ще е 713,9 лв. Увеличението на парите за сектора идва най-вече от увеличението за заплати, за което са предвидени 330 млн. лв. и още 39 млн. лв. за вдигането на минималната работна заплата, посочват от синдиката. Това обаче няма да накара младите да учителстват, защото бумащината в училище и натискът на родителите остават.
Именно заплатите са причина да се увеличат със 17% разходните стандарти по делегираните бюджети на училищата, като стандартът за един ученик от 1370 лв. се вдига на 1611 лв. С 5 хил. лв. се увеличава стандартът за училище, с около 2 хил. лв. - за паралелка. За дете от 2 до 4 години стандартът става 2190 лв., а за дете в задължителната предучилищна възраст - 2405 лв. Без промяна обаче остават парите за капиталови разходи на един ученик - 25 лв., посочват синдикалистите.
Практиката показва, че вместо сериозно и отговорно финансиране на системата, през 2019 г. процентът от БВП за образованието е замразен отново на 3,6% от БВП, което е разочароващо и не го представя, както шумно се прокламира, като приоритет на държавата, ако го сравним с Бюджет 2009 г. - 3,9% от БВП, отбелязва анализът на СО-"Подкрепа". Преди 10 години тогавашният финансов министър Орешарски заяви, че повече пари ще се дават за образование срещу реформи, но едва ли си е представял реформите като закриване и сливане на училища, а по-скоро като формиране на политики, казват синдикалистите. Те отдавна настояват да започне реално издигане на сектора като приоритет за финансиране, което ще позволи да се правят и реформи, изискващи средства. За пореден път синдикатът настоява парите за образование да станат 6% от БВП по препоръка и по примера на европейските държави. Прави се плах опит да се намали разликата във финансирането на големи и малки училища, но в този процес не се включва компонента "учител". Няма още решение и за съществените разлики в заплатите за еднакви учителски длъжности - на места разликата е над 200 лв., сочи синдикатът.