20 Ноември 2025четвъртък00:00 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Вежди Рашидов: Айде стига с тая свобода, бе!

автор:Дума

visibility 153

„Айде стига с тая свобода, бе! Вие луди ли сте? Полудявате вече с тая свобода! Кое не му е свободно? Те ни плюят всички хора като каруцари. Всеки ден е било свободно словото. Какво по-свободно от това". Гневното и меко казано нагло изказване е на бившия културен министър, а сега председател на медийната комисия в парламента Вежди Рашидов. Пред БНТ тази сутрин той буквално се развихри по темата със свободата на словото, свалянето от ефир на Силвия Великова и протеста на журналисти пред БНР, които призоваха за медийна свобода.

Рашидов нарече исканията на журналистите „игра“, която можела да доведе до лоши последствия. „Едни и същи реват най-много за свободата“, е тезата на депутата от ГЕРБ. Рашидов не спря до тук с атаките срещу медиите и обясни как медийната свобода се е превърнала в „свободия“, която „минава границите на свободата“.

Депутатът от ГЕРБ каза също, че е притеснен от факта, че "започва израждане на държавността" и "улицата започва да кадрува" .

Тезата на Рашидов, че медиите искат прекалена свобода не е от сега. Той настоява вече няколко пъти да се промени закона за регулация над електронните медии, иска битка с фалшивите новини и възможност СЕМ за контролира новинарските сайтове.

В интервюто си за БНТ Вежди Рашидов обясни, че общественото мнение, изразявано най-вече в социалните мрежи, бива манипулирано от медиите и техните собственици. Затова имало нужда от ревизия на остарелите регулации за медиите.

По темата със скандала в БНР и спирането на сигнала на програма „Хоризонт“ говори и депутатът от ГЕРБ Тома Биков. В ефира на националното радио той нападна пряко новия генерален директор на медията и настоя той да си ходи, ако не може да си върши работата. Оказва се, че никой не е бил информиран за намерението на БНР да спре излъчване за 5 часа, въпреки че радиото е част от националната сигурност на страната. Припомняме, че ДАНС и МВР проверяват случая по настояване на прокуратурата. СЕМ и КРС също търсят истината какво е наложило спирането на ефира в петък, точно във времето, когато трябваше да се излъчва предаването „Преди всички“, което се води от Силвия Великова.

Ръководството на БНР трябва да излезе и много ясно да обясни действията си, защото не става въпрос за частна медия, а за обществена, категоричен е Това Биков, който е член на медийната комисия в НС.

 Надявам се СЕМ да не покрие Светослав Костов, каза Биков в коментар за това, от регулатора утре правят изслушване на директора на БНР.

И премиерът, и аз като член на Комисията по култура и медии, и предполагам останалите колеги от ГЕРБ научихме за тези промени от Фейсбук. Нямаме намерение да носим отговорност за действия, в които нямаме абсолютно никакво отношение и по никакъв начин не сме участвали в тя, е тезата на Биков. Подобна е версията и на Бойко Борисов, който разбрал от интернет за свалянето на Великова и й се обадил още в четвъртък вечер. Сам премиерът звъннал и в радиото, настоял журналистката да бъде върната в ефир, а новоназначеният директор на програма „Хоризонт“ Николай Кръстев да си подаде оставката.

Нашето поведение по отношение на хора, на които им е било гласувано доверие за една или друга работа, когато не се справят, те си отиват на мига, е позицията на Биков, ГЕРБ и Бойко Борисов.

Зимната ваканция у нас поскъпва с до 10 на сто

автор:Дума

visibility 2849

/ брой: 217

Пускат единен електронен билет в транспорта

автор:Дума

visibility 1881

/ брой: 217

Държавата печели от енергетика и военна промишленост

автор:Дума

visibility 2363

/ брой: 217

Взехме нов заем за 300 млн. лв.

автор:Дума

visibility 2315

/ брой: 217

СС на ООН прие резолюция за Газа

автор:Дума

visibility 2363

/ брой: 217

Проверки за глоби в Босна и Херцеговина

автор:Дума

visibility 2077

/ брой: 217

Мадуро е готов да се срещне с Тръмп

автор:Дума

visibility 2634

/ брой: 217

Армейски колапс грози Украйна

автор:Дума

visibility 2249

/ брой: 217

Сезон на добавките

автор:Аида Ованес

visibility 2557

/ брой: 217

Бойкот на заведенията

автор:Иван Бакалов

visibility 2405

/ брой: 217

Викане срещу празна обществена сграда

visibility 2132

/ брой: 217

Имаш ли спестени пари да ми услужиш?

автор:Аида Ованес

visibility 2354

/ брой: 217

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ