Огледало Идеалната държава, работата, животът и семейството, за които мечтаят руснаците
Великата Руска Мечта: как да я опишем?
Институтът по социология обяви резултатите от новото си проучване: „Руската мечта: каква е тя и може ли да се сбъдне?“ „РиБ“ първи получихме пълния текст на доклада.
/ брой: 97
Екатерина Добринина
Всеки знае в подробности що е то „американска мечта“, а за руската нищо съществено не можем да кажем. Дори „национална идея“ си нямаме още… И социолозите решиха да запълнят тази празнота. Резултатите не са никак радостни, но затова пък са доста интересни. Най-неприятният извод е, че засега хората мечтаят за нещо, което в много други страни съществува като даденост, полага се по право и е присъщо за нормалния живот. За нас пословицата „да мечтаеш не вреди“ се е превърнала в нещо като философия.
Преобладаващото мнозинство (90%) казва, че все пак си има някакви скромни мечти. Една четвърт (27%) от анкетираните казват, че са мечтали, но предимно като млади. А една трета от гражданите на възраст от 16 до 25 години (31%) категорично заявяват, че в мечтите няма нищо практично и че трябва да се живее в реалния, ежедневния свят. Но все пак три четвърти от руснаците смятат, че животът без мечти е скучен и погрешен. И имат скромни желания.
За какво най-много мечтаят хората? Социолозите предложили да си представят, че „хващат златната рибка и си намислят три желания“. Резултатите показват, че най-напред хората си пожелават здраве, за себе си и близките си (така отговарят 43%), после – доходен живот, без „да броят стотинките“ (39%), една четвърт пожелава щастие на роднините си. Колкото и да е странно, но дори „натрапчивите реклами“ на луксозни стоки и светската хроника не карат преобладаващото мнозинство руснаци да искат от златната рибка яхти, световна слава или невероятна красота.
Всеки пети би желал с едно махване на опашката рибката да му даде апартамент или вила, 18% мечтаят за лично щастие, 15% искат да направят кариера и да си намерят доходна работа. Много характерно е, че за „дълъг живот“ мечтае само един на всеки сто руснака.
Ами песента, в която се пее „...на първо място е Родината, а после ти“? Измежду клиентите на златната рибка само някакви си 7% мечтаят за „световен мир без войни“. А това, което най-много искат от държавата е справедливост и равенство пред закона.
Сред отговорите има и такива, които социолозите определят като „социален анархизъм“: 48% или почти половината анкетирани твърдят, че мечтаят „да живеят, както искат“, а не както живеят сега. Макар че, според собствените им думи, по-правилно е да се живее „в името на някаква голяма, важна цел“, а не просто така, без руля и платна.
За коя историческа епоха може да се каже, че е идеална за руснака? Това е важен въпрос, тъй като над половината руснаци са убедени, че историческите събития в държавата ни не са случайни, а са породени от изпълнението на някаква велика световна мисия на Русия. Две трети от анкетираните си представят Родината ни като велика и мощна държава, както се пее в химна. Но не разчитат на идеали от миналото според данните от проучването. За всеки един от девет руснака Руската империя отговаря на мечтите му, едва 14% идеализират управлението на Брежнев. През 2000 г. само 6% твърдяха, че пазарната икономика даде начало на „хубавия живот“. Днес почти една трета са убедени, че „руската мечта“ се сбъдва пред очите ни, тук и сега, а 14% свързват сбъдването ? със съвременните политици (най-вече с действащия президент, посочен от 9%). Наистина, почти една трета от анкетираните (31%) отговорили на социолозите, че в историята ни няма период, който да може да се нарече идеален.
Какво искаме от живота? Преди всичко справедливост. Така отговарят 45% от участниците в проучването. Като се подразбира най-вече социална справедливост - равни права за всички и силна държава, която се грижи за своите граждани. Привържениците на другите лозунги (свобода на личността, демокрация, Русия отново със статут на велика държава и др.) са приблизително една четвърт от населението, а останалите едва събират една пето от всичките гласове.
Смятат ли руснаците обществото, в което живеят сега за справедливо? Въпросът е риторичен и отговорът му е ясен. 83% отбелязват, че разликата в доходите е прекалено голяма, 54% смятат, че получават много по-малки доходи, отколкото заслужават според квалификацията, а общественото им положение е доста по-скромно от това, което им се полага. Само 12% приемат сегашната система за разпределение на частната собственост за справедлива, едва една четвърт (27%) виждат в различните доходи на хората допълнителен стимул за развитие на страната, тоест има към какво да се стремят и накъде да се развиват.
Всъщност Великата Руската Мечта това са преди всичко размисли за личното щастие, а не само за съдбата на страната. Затова социолозите помолили участниците да опишат собствените си идеали: за каква работа мечтаят, семейство, приятели и т.н. “Мечтаната работа са средностатистическия руснак е преди всичко интересната работа.
„Само интересната работа може да заема голяма част от живота“ - смятат 58% от отговорилите. Също така съгражданите ни първо мечтаят да решат битовите си проблеми, да не си броят стотинките и да живеят нормално. Така заявяват 40%.
И изводът е? Нямаме прекалено големи очаквания от живота и можем да се радваме на това, което имаме. И каквото и да се случи, вярваме, че „утре ще е по-добре от вчера“.
Цитати:
Алберт Швайцер
немско-френски мислител
„Руският народ не се нуждае от материалистическите «ценности» на Запада, няма нужда и от съмнителните постижения на Изтока в сферата на абстрактната духовност, която няма нищо общо с действителността“.
Фридрих Хегел
немски философ
„Руският народ се труди добросъвестно и безвъзмездно, когато обществото следва някаква нравствена идея и праведна цел“.
Адам Смит
шотландски икономист
„В името на праведната идея руските хора ще се трудят с радост, дори и зад решетките – тогава те не се чувстват като затворници, а постигат свобода.“
Карл Маркс
немски икономист
„Руският народ е безкористен. Руснаците никога не се самозалъгват.“