Велчев и Груев подкрепят производство на две инстанции
Главният прокурор също смята, че може да се наложи Велико народно събрание да променя конституцията
/ брой: 142
Идеята за двуинстанционно производство е разумна и свързана с това да се разхлаби примката около върховните съдилища, заяви главният прокурор Борис Велчев вчера. В момента върховните съдилища трудно изпълняват основната си конституционна функция - да уеднаквяват практиката, да издават тълкувателни актове и да бъдат гарант за спазване на законността. Това е така, защото са твърде претоварени с конкретни дела, допълни Велчев.
Той предлага да се извади от Висшия съдебен съвет фигурата на главния прокурор, който е от участващите по право в работата му, за да може ВСС да има повече свобода да контролира прокуратурата.
Идеята да бъдат отделени управленията на съда и прокуратурата според обвинител номер едно касае сериозен конституционен проблем. "Съмнявам се, че е така лесно да бъде направено от обикновено Народно събрание. Трябва да помислим дали разделянето на ВСС на два нови самостоятелни органа не изисква Велико народно събрание", обясни Борис Велчев. Той подчерта, че конституционната практика търпи еволюция и ако има условия, може да бъдат преформулирана.
Сега действащата конституция не пречи да се въведе двуинстанционно правораздаване чрез промени в НПК, заяви председателят на Върховния касационен съд Лазар Груев. С въвеждането на двуинстанционно правораздаване ще се облекчат съдилищата от наказателни дела. "Това би било в интерес на по-бързото правораздаване", посочи Груев, подкрепяйки становищата на главния прокурор и правосъдната министърка.
Преди, когато е било двуинстанционно правораздаването, ВКС осъществява функцията по надзора за еднаквото прилагане на законите от съдилища, от една страна, и от друга - по пътя на надзора да се проверяват правилните решения, посочи Груев. И сега част от производствата са двуинстанционни и това ще доведе до рационализиране на процеса и влизането на касационния съд в неговата истинска конституционна функция, уеднаквяване на практиката и надзора за еднаквото приложение на закона, смята той.