18 Май 2024събота20:53 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Възстановяват Добруджанския научен институт

/ брой: 214

автор:Дана Русева

visibility 103

Възстановяването на Добруджанския научен институт е една от задачите, които си поставя Регионалният академичен център, сформиран преди седмица в Добрич с участието на директора на БАН акад. Стефан Воденичаров. Около идеята, предложена от директора на Регионалния исторически музей Добрич Костадин Костадинов, се обединиха членовете на координационното звено на центъра, ръководено от избрания за координатор доц. Тодор Радев, ректор на висше училище "Международен колеж".
Добруджанският научен институт е съществувал от 1932 до 1944 г. наред с учредените по това време Тракийски, Македонски и Западнопокрайнински научен институт. През този период Добруджа е окупирана от румънските власти, а членуващите в института видни български учени, писатели, журналисти и общественици като Йордан Йовков, Дора Габе, Антон Страшимиров, Петър Мутафчиев си поставят за цел изследване на Добруджа, определяна като люлка на българската държавност на Балканите.
Решение за възстановяване на института взимат в края на октомври 2012 г. в Балчик и членовете на Клуба на приятелите на Белия град. Протоколът е подписан от арх. Владимир Попов от Варна, проф.д-р Емил Ретеген, преподавател в университета "Спиру Харет" в Букурещ, директора на Историческия музей в Тутракан Петър Бойчев, уредника на Военно гробище-музей в Добрич Радослав Симеонов и др.

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1108

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1215

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1249

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1082

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1299

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1243

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ