27 Декември 2024петък10:56 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Възможности за по-евтин ток без национализация

Държавата има законово основание да предяви претенции за изискуемост на сумите, които ЕРП-тата са инкасирали под формата на такси за пренос на еленергия

/ брой: 60

автор:Йордан Съев

visibility 1771

За понижаване цената на тока надеждите до голяма степен са свързани с намаляването на ставката на ДДС, като се предлага тя да спадне до 10%. Това обаче може да стане само с решение на Народното събрание, а такава точка не е включена в неговия дневен ред до края на съществуването му, което ще приключи до дни. Известно е също, че политиката на ГЕРБ е против диференцирани ставки за ДДС. Нейн идеолог и апологет е най-вече финансовият министър в оставка Симеон Дянков. Само Бойко Борисов за 1-2 дни може да наложи промяна на позицията в това отношение, но надали това ще стане.
От друга страна, обективно погледнато, идеята не е и съвсем за препоръчване от гледна точка на най-широкия обществен интерес. Приходите за хазната от ДДС върху сметките за тока са месечно около 115 млн. лв. Тяхното намаляване наполовина ще постави под въпрос възможностите за плащането на различни социални разходи, включително и обещаната индексация на пенсиите от 1 април. Който е да бъде финансов министър в служебния кабинет, ако се окаже, че в хазната няма достатъчно пари, пенсионерите ще се простят с надеждите си за увеличение до незнайно кога. Значи този вариант хем е трудно осъществим, хем крие сериозни рискове относно обслужването на социалните плащания.

Тогава какъв е изходът?

Парите на периодично ограбваните потребители са в ЕРП-тата. Годишната печалба на всяко едно от тях е средно 160 млн. лв. Тя определено е спекулативна. Получена е в резултат на недалновидна държавна политика и в частност от решенията на ДКЕВР, както и липсата на ефективен контрол от страна на имащите право на такъв контрол, което всъщност е и тяхно задължение. Според закона обаче тя подлежи на ревизия от страна на данъчните органи, прокуратурата, държавни агенции и комисии. Сега те трябва да си свършат работата, която са загърбвали в продължение на много години или не са действали в защита на обществения интерес.
Оказва се например, че електропреносната мрежа не е закупена от ЕРП-тата, а им е била предадена за ползване. Те обаче събират такси от потребителите за доставка на ел. енергия, а това става именно чрез тази мрежа. Следователно държавата има законово основание да предяви претенции за изискуемост на сумите, които ЕРП-тата са инкасирали под формата на такси за пренос на ел. енергия. Освен това електропроводите са прокарани през частни, общински и държавни земи. Но това е било по времето на социализма, когато собствеността в много случаи е била абстрактно понятие. В условията на пазарна икономика обаче  всяка педя земя има цена. Така че, ако ЕРП-тата използват електропроводите,

те трябва да заплатят

за тяхното ползване и на собствениците на земите, през които са прокарани. Това може да стане или чрез парично заплащане - кеш, или чрез ваучери, с които собствениците на земи да си уреждат сметките за потребена ел. енергия.
Миналият месец бях в Узана (това е местност край Габрово, където се намира географския център на България). Срещнах се с Петър Милев, който има нотариални актове за 670 дка земи в този край и ги е наследил от дядо си. По време на електрификацията от тях са отчуждени 280 дка, през които са прокарани електропроводи. След 1990 г. не е подал иск за реституция, защото е смятал за патриотично електропреносната мрежа да се използва да потребностите на обществото в лицето на битови и промишлени потребители. Но когато е узнал, че всъщност тя се експлоатира от чуждестранни дружества, които от това печелят милиони левове, формирани чрез такси за доставка на ел. енергия, променя отношението си и сега смята, че трябва или да му се върне собствеността, или тя да му бъде заплатена по пазарни цени. Затова е започнал да води съдебни дела.
Според закона всичко, които е построено на един терен, принадлежащ на легитимен собственик и не е уредено чрез договори, е владение на притежателя на недвижимия имот. Значи, каза ми Петър Милев, из искам или да ми се заплатят терените, през който минават електропроводите, или те да станат моя собственост. Той предпочита последното, защото ако това стане, ще си прокара кабел към дома си и ще ползва ток, който няма да плаща. Иначе ЕРП-тата да му изплатят 34 800 лв. (на толкова е оценена земята, през която минават електропроводите и тя не може да се използва за нищо друго) и с тях децата и внуците му ще се разплащат с доставчиците, та даже ще остане и за правнуците.
Национализацията на ЕРП-тата е практически невъзможна поради различни причини. Дори да се предприеме такъв ход, това не може да стане по административен път, а ще бъде една много дълга съдебна сага. Отнемането на лиценза също е доста сложна процедура. Но НЕК може да откаже да им продава ток по досегашните условия и цени, както и да изкупува ел. енергия от алтернативни източници. Капацитетът на АЕЦ "Козлодуй" и държавната ТЕЦ "Марица-изток" е достатъчен за задоволяване на потребностите на домакинствата и промишлеността. Следователно трябва да има
   
директна доставка от тях

без посредници, включително и ЕРП-тата като такива. Така ще се заплаща само количеството потребена ел. енергия, която за едно домакинство месечно възлиза средно на около 45 лв. И при наличието на ДДС ставка от 20%, сметката ще бъде 54 лв., което, общо взето, е поносимо.
Вероятно има и други варианти, но всичко засега продължава да витае в сферата на размишленията. А трябват бързи и решителни действия, които във възможно най-кратък срок да доведат до реални резултати.
 

Има ли нелегален внос на добитък от съседна страна

автор:Дума

visibility 31415

/ брой: 244

Неизвестна болест покоси 200 овце във ферма в Карнобатско

автор:Дума

visibility 29279

/ брой: 244

65% срив на чуждите инвестиции

автор:Дума

visibility 32709

/ брой: 244

Банките уличени в нелоялни практики при отпускане на кредити

автор:Дума

visibility 33895

/ брой: 243

Путин готов за диалог с Тръмп и Зеленски

автор:Дума

visibility 31262

/ брой: 244

Русия без условия за преговори с Киев

автор:Дума

visibility 30516

/ брой: 244

Белград минава на безплатен транспорт

автор:Дума

visibility 27344

/ брой: 244

Левите в Румъния се оттеглят от преговорите

автор:Дума

visibility 27251

/ брой: 244

Светът през 2024

автор:Дума

visibility 43346

/ брой: 244

Турбулентната политическа 2024 година

автор:Юлия Кулинска

visibility 37211

/ брой: 244

БСП се нуждае от радикална промяна

автор:Юлия Кулинска

visibility 31293

/ брой: 244

2024 - историческата година за БСП

автор:Александър Симов

visibility 31415

/ брой: 244

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ