19 Май 2024неделя09:56 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Външните министри на ЕС разделени за Западните Балкани

автор:Дума

visibility 554

Повече критики и скептицизъм излъчиха като послания външните министри от ЕС към страните от Западните Балкани. На работната си среща в София първите дипломати от съюза не успяха да постигнат договореност около предложението на ЕК за насърчаване на разширяването към Западните Балкани. Крайното послание е, че шестте държави, стремящи се към членство, първо трябва да приложат трудни реформи, коментира Ройтерс.
На две от страните - Сърбия и Черна гора - им бе посочена евентуална дата за присъединяване - до 2025 година. Унгарският външен министър Петер Сиярто споделил, че е разочарован от този срок. Според него първите две страни трябва да бъдат приети още през 2022 г.
Друга е позицията на Германия, една от водещите сили в ЕС. Берлин привежда като довод примери от България и Румъния, които са в ЕС, но все още не са постигнали желаното в правосъдието и борбата с корупцията.
Отказът на Сърбия да признае независимостта на бившата си провинция Косово, която беше призната от повечето страни членки на ЕС, макар и не от всички, е само един пример за тежките регионални спорове, които застрашават интеграцията на Западните Балкани в ЕС, пише още Ройтерс. Македония пък все още води спорове с Гърция за името си.
На по-различно мнение са Полша, Италия и Австрия. Според външните министри на трите държави трябва да се засилят опитите за отваряне на ЕС към Западните Балкани. Защото все повече се усещало влиянието в региона на Русия и Китай.
В крайна сметка първите дипломати на Европа са се обединили около мнението, че корупцията и мощните престъпни банди, които контрабандират оръжия, наркотици и мигранти през европейските граници са сред от основните проблеми в региона.

 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1108

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1215

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1249

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1082

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1299

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1243

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ