26 Юни 2024сряда12:32 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Проджект синдикейт":

В третата фаза на европейската дългова криза

5 сценария за запазване на еврото и борба със стагнацията

/ брой: 227

visibility 56

Първите два компонента на еврокризата – банковата криза и дълговата криза в частния и публичния сектор, последвани от рязък спад на доверието в региона – бяха овладени успешно или поне сравнително успешно. Остава обаче един трети доста по-дългосрочен аспект на кризата, който е и най-опасният – структурните дисбаланси в еврозоната между севера и юга. Това пише Джей Брадфорд де Лонг, професор по икономика от университета в Бъркли, Калифорния, в коментар за "Проджект синдикейт", цитиран от сайта Investor.bg.

Нека първо чуем добрите новини. Страхът, че европейските банки могат да колабират, а бягството на инвеститорите да доведе до Голяма депресия в Европа, изглежда е отминал. По същия начин опасенията, породени от политическата нерешителност на европейските лидери, за фалита на страни от еврозоната, също започват да отшумяват.

Това че Европа избегна една много дълбока депресия, зависеше от адекватното справяне с първите два аспекта на кризата.

Дали обаче Европа ще избегне едно изгубено десетилетие на стагнация все още не е ясно и зависи от това дали южноевропейските правителства ще успеят своевременно да възстановят конкурентоспособността си. Начинът, по който Южна Европа изгуби конкурентоспособността си, е показателен.

Северноевропейците, които бяха натрупали инвестиционен капитал, бяха склонни да го предоставят при изключително изгодни условия на бизнеси и правителства от Южна Европа. Последните пък от своя страна не виждаха нищо лошо в това да харчат тези пари. Именно културата на безогледно харчене отпреди 2007 г. насърчаваше работодателите рязко да повишават заплатите.

Като резултат Южна Европа се оказа в ситуация, при която заплатите, цените и нивата на продуктивност запазваха икономическия си смисъл единствено, ако страните от региона харчат 13 евро за всеки 12, които печелят. Северна Европа, разбира се, предоставяше липсващото 13-то евро.

В същото време страните от Северна Европа поддържаха заплати и нива на продуктивност, които имаха смисъл единствено, ако се харчи по-малко от евро за всяко евро, което биваше изработвано.

Ето защо, ако Европа не иска Югът да харчи повече, отколкото печели, а Северът излишно да ограничава разходите си, какъвто изглежда е случаят, заплатите, цените и продуктивността трябва да претърпят корекции.

Нивата на продуктивност в Южна Европа трябва да се повишат спрямо тези на север, докато заплатите и цените трябва да паднат с около 30%, така че Югът да може да развие износа си, а Северът да купува продуктите му със спестяванията си.

Ако искаме еврото бъде запазено, а стагнацията избегната, съществуват пет политики, които могат да спомогнат за това.

Първо, Северна Европа може да толерира по-висока инфлация – 2% допълнителна инфлация в продължение на 5 години ще гарантира една трета от необходимата корекция между севера и юга.

Второ, правителствата от Северна Европа могат да разширят социалните си разходи.

Трето, Южна Европа трябва чувствително да свие данъчните субсидии и социалните разходи.

Четвърто, Южна Европа трябва да преструктурира производството си, за да повиши конкурентоспособността си.

Пето, Южна Европа може да използва дефлация.

Петата опция вероятно е най-малко уместната, тъй като тя предполага изгубени десетилетия и разпадане на Европейския съюз (ЕС) – нещо, което общността иска да избегне.

Четвъртата опция е чудесна, но ако някой знаеше как да направи южноевропейското производство толкова продуктивно, колкото северноевропейското, вече щеше да го е направил.

Така че оставаме с комбинацията от първите три опции, които придобиха известност като „политики за възстановяване на растежа в Европа“ - фраза, която се появява в почти всеки документ на Европейската комисия (ЕК).

Тези документи обаче никога не навлизат в подробности. Технократите в Европа разбират какво означава прилагането на „политиките за възстановяване на растежа“. Разбират го и някои европейски политици.

Европейските гласоподаватели обаче не разбират това и политиците добре знаят, че ако се опитат да им го обяснят, това би било равнозначно на политическо самоубийство.

Ако обаче Брюксел не приложи първите три политики в рамките на следващите 5 години, ЕС ще се окаже изправен пред труден избор – или да приеме няколко изгубени десетилетия в Южна Европа, а вероятно и в Северна, или да свикне с дисбалансите между Севера и Юга, като продължи да ги финансира чрез фискални трансфери. С две думи Северът ще трябва да продължи да плаща.

 

Джулиан Асанж излиза на свобода

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 119

Еманюел Макрон плаши с гражданска война

автор:Дума

visibility 170

/ брой: 119

Мицкоски иска промяна на преговорната рамка

автор:Дума

visibility 173

/ брой: 119

Накратко

автор:Дума

visibility 143

/ брой: 119

Колко да е ново?

автор:Ина Михайлова

visibility 443

/ брой: 119

Учи здраво, за да печелиш добре

автор:Аида Паникян

visibility 187

/ брой: 119

Мъченикът на свободата

автор:Александър Симов

visibility 153

/ брой: 119

Колкото повече, толкова повече...

автор:Юлия Кулинска

visibility 173

/ брой: 119

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ