В София дебатираха за 100-годишната на ККП
/ брой: 187
Приятелските отношения между Пекин и София трябва да се задълбочат, "необходимо е да построим още мостове между двете страни", това заяви китайският посланик у нас Дун Сяодзюн на проведената в столицата международната конференция "100 години ККП - ролята и мястото на КНР в глобалното развитие". Тя бе организирана от Националната асоциация "Един пояс, един път" с участието на видни български и китайски учени и се проведе в смесен формат - присъствено и онлайн.
Според проф. Нако Стефанов за едно столетие управляващите в Китай са си дали ясната сметка за успехите и грешките си, провалите и перспективите. На първо място КНР е държавата, успяла да извади от бедността над 700 млн човека. От най-евтината фабрика в света, днес тя е първа икономическа сила. Вероятно китайците са едни от малкото, ако не и единствените, които се учат от чужди грешки и се стремят да не ги повторят. "Ще газим в реката, опипвайки с крак всеки камък, внимателно, за да не паднем" е важно мото за китайците. От друга страна, борбата с корупцията и то корупцията по горните етажи, е от съществено значение за тях. "Трябва да се борим не с мухите, а с тигрите" е друго тяхно кредо. И не на последно място по значимост, вътрешното потребление на народа, което китайците определят като "локомотив на икономиката". Външните капитали, идващи предимно от САЩ, Япония и Западна Европа са важни, но на първо място се поставя жизнения стандарт на местните, обобщиха участниците във форума.
Китай предлага свой собствен прочит на идеологията. Според проф. Васил Проданов политиката им е "цивилизационен социализъм", затова, за разлика от СССР не се стреми да го "изнася", а само да служи за пример, стана ясно в хода да дискусиите.