19 Септември 2025петък13:08 ч.

В Северна Корея празнуват срещата с Тръмп

автор:Дума

visibility 388

Като голяма победа за страната отбелязват в КНДР срещата между Доналд Тръмп и вожда Ким Чен-ун. Държавните медии в Северна Корея съобщават гръмко, че САЩ смятат да отменят санкциите срещу комунистическата държава. Припомняме, че след историческата среща между Тръмп и Чен-ун, американският лидер обяви, че санкциите остават засега, но ще бъдат отменени, когато изцяло се постигне ядреното разоръжаване на Пхенян./Снимка БГНЕС/
След разговорите между двамата лидери в Сингапур преди два дни, Доналд Тръмп обяви още прекратявена на съвместните военни учения между Южна Корея и САЩ. Този неочакван ход се разглежда като голяма отстъпка към Северна Корея, но изненада американските съюзници в региона и предизвика критичните им реакции.
За медиите в КНДР разговорите между Тръмп и Чен-ун са "историческо скъсване с миналото". Печатният официоз "Родон Синмун" дори начере събитието "срещата на столетието".
В декларацията, подписана в края на срещата, се изтъква, че двете страни ще си сътрудничат за постигането на "нови отношения", докато САЩ ще предоставят "гаранции за сигурността" на Северна Корея. В замяна на това Пхенян се "ангажира да работи за пълно ядрено разоръжаване на Корейския полуостров", се казва в документа.
Същевременно агенция ДПА коментира реакциите на американските съюзници в региона относно прекратяването на ученията между САЩ и Южна Корея. Според медията това съобщение е слисало и американските, и южнокорейските въоръжени сили и продължава да "създава объркване и да предизвиква тревога".
Япония изрази тревогата си от решението на Тръмп. Министърът на отбраната на азиатската държава Ицунори Онодера заяви, че ученията играят "важна роля за сигурността на Източна Азия" и добави, че Токио ще продължи да оказва натиск върху Пхенян да се откаже от ядрените оръжия.
Говорител на президента на Южна Корея коментира, че Сеул трябва да изясни "смисъла и намерението" на Тръмп с направените от него коментари, че иска да прибере американските войници от полуострова.
Командването на САЩ в Южна Корея обяви в съобщение, че не е получило нови указания за регулярните военни учения в региона, включително и за игрите Ulchi Freedom Guardian, които са планирани за август.
Днес държавният секретар на САЩ Майк Помпео ще посети Южна Корея и лично ще осведоми президента Мун Дже-ун за проведената във вторник среща. Външните министри на Япония и Южна Корея също ще се присъединят на тристранни разговори по време на посещението на Помпео.

 

Данъчните декларации за 2025 г. ще се изготвят в левове

автор:Дума

visibility 244

/ брой: 175

Купуваме еднодневна винетка от февруари догодина

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 175

Вдигането на ДДС ще удари икономиката най-силно

автор:Дума

visibility 232

/ брой: 175

С 4% намаляват чуждите инвестиции у нас

автор:Дума

visibility 225

/ брой: 175

Национална стачка парализира Франция

автор:Дума

visibility 210

/ брой: 175

Естония няма да затвори границата с Русия

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 175

Замразяват заплатите на депутатите в Словакия

автор:Дума

visibility 237

/ брой: 175

Кататония

автор:Александър Симов

visibility 193

/ брой: 175

Стратегия за остаряване

автор:Юрий Борисов

visibility 211

/ брой: 175

Сега ли се сетихте?

visibility 223

/ брой: 175

Непоколебимост по пътя към националния идеал

автор:Дума

visibility 236

/ брой: 175

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ