26 Юни 2024сряда17:13 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Белене". Защо?

В помощ на обществената дискусия по предмета на предстоящия референдум

Поради обществената важност за България на ядрената енергетика у нас, предстоящия референдум и насочването му към АЕЦ "Белене", ДУМА публикува около 100 въпроса и отговора по темата. Продължаваме с втората половина от тях, подготвени от експерти на БСП.

/ брой: 2

visibility 113

40. Може ли чрез енергийна ефективност да се "икономисат" мощностите на АЕЦ "Белене"?

Енергийната ефективност е необходима политика за развитие на енергийния сектор в България, за повишаване на конкурентоспособността на икономиката и оптимизиране на енергоразхода на бизнеса и домакинствата. За България е задължително да намали енергийния интензитет на производството, бита, транспорта и услугите, но трябва да е ясно, че тя е скъпо мероприятие и не може да бъде панацея на всички "болежки" в енергетиката. Прогнозите за развитие на електропроизводството в България показват сериозен дефицит на производствен капацитет след 2020 г., който не е възможно да бъде компенсиран чрез мерки за енергийна ефективност.
Правителството на ГЕРБ прие Енергийна стратегия до 2020 г., в която водещо място заема повишаването на енергийната ефективност. Записано е, че България има за цел да намали с 50% енергийната интензивност на брутния вътрешен продукт чрез намаляване на загубите при пренос и разпределение, саниране на домовете и публичните сгради и повишаване на ефективността при енергопроизводството. Поставените цели са нереалистични и изискват неоправдано големи инвестиции в сектора, които реално ще бъдат платени от хората, бизнеса и държавния бюджет.
Резултатите от тази политика имат две измерения:
1. Разходи за реализиране на мерките
- За постигане на целите, поставени в Енергийната стратегия за увеличаване на енергийната ефективност в енергопроизводството, е необходимо да се увеличи делът на природния газ, нефтопродуктите и енергията, произведена от ВЕИ, за сметка на ядрената енергетика и местните въглища и износа на електроенергия. Тази политика ще доведе до допълнително увеличение на цената на енергията за крайните потребители и намаляване сигурността на снабдяването поради увеличен дял на ВНОСНИ суровини.
- Намаляването на крайната енергийна интензивност при настоящите нива на енергопотребление ще струва на гражданите, фирмите и държавния бюджет над 5 милиарда евро.
- В България енергопотреблението по абсолютна стойност ще продължава да расте. Неизбежно ще се увеличава потреблението на горива от личните автомобили и от въздушните превози в транспорта, ще расте топлинният комфорт (вкл. климатизация) и употребата на електроуреди в домакинствата. Влиянието на тези фактори ще води до допълнително увеличаване на енергийния комфорт на крайното енергийно потребление, което трябва да се компенсира от допълнителни инвестиции за енергоспестяване.
(продължава в утрешния брой)

Джулиан Асанж излиза на свобода

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 119

Еманюел Макрон плаши с гражданска война

автор:Дума

visibility 280

/ брой: 119

Мицкоски иска промяна на преговорната рамка

автор:Дума

visibility 275

/ брой: 119

Накратко

автор:Дума

visibility 223

/ брой: 119

Колко да е ново?

автор:Ина Михайлова

visibility 560

/ брой: 119

Учи здраво, за да печелиш добре

автор:Аида Паникян

visibility 295

/ брой: 119

Мъченикът на свободата

автор:Александър Симов

visibility 264

/ брой: 119

Колкото повече, толкова повече...

автор:Юлия Кулинска

visibility 304

/ брой: 119

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ