23 Юни 2024неделя05:56 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

В полза на бедните

Приносът на Русия в международните програми нарасна четири пъти

/ брой: 156

автор:Дума

visibility 824

Елена Кукол

Руската помощ за най-бедните страни в рамките на "голямата осморка" достигна през последните 6 г. над 1,5 милиарда долара, пресметнаха в министерството на финансите. През кризисната 2009-а тази помощ е била увеличена в сравнение с предишната година почти четири пъти и е достигнала 785 милиона долара.
Основните приоритети в оказваната помощ са здравеопазването, образованието, енергетиката, осигуряването на продоволствената сигурност и миротворчеството.
Подробен отчет за приноса на страната ни в програмите за съдействие на най-бедните страни се прави за пръв път, уточни ръководителят на департамента за международни финансови отношения във финансовото министерство Андрей Бокарьов. Решението да се направи ревизия на изпълнението на инициативите на "осморката" в тази сфера бе прието на миналогодишната среща на върха на Г-8 в италианския град Акуила. Преди тазгодишната среща бяха пресметнати и разходите на "осморката" по държави. Подобна отчетност цели да покаже, че Г-8 е не просто клуб, където се взимат някакви решения, но и че те реално се изпълняват, казва Бокарьов.
През тази година обемът на руското участие в програмите за развитие ще са малко по-ниски от миналогодишните, но пак няма да са малка сума и според прогнозите на Бокарьов, ще достигнат около 500 милиона долара. Всъщност въпросът доколко е целесъобразно да се отделят солидни суми за помощ за най-бедните държави при наличието на проблеми вътре в самата Русия и дефицит на бюджета, има право на съществуване, не отрича ръководителят на департамента. Но оказването на помощ на бедните държави освен всичко друго има и практичен смисъл. Най-пресният пример за това е заплахата от разпространението на полиомиелит от територията на съседен Таджикистан, където инфекцията на свой ред е дошла от Афганистан, въпреки че още през 2000 г. Световната здравна организация обяви страната ни свободна от тази опасна болест.
На интересите на държавата ни отговарят и програмите за повишаване на грамотността в бедните страни - в Русия работят доста имигранти от Таджикистан, Киргизстан, върху които също се разпростира тази помощ. Страните от бившето съветстко пространство са сред регионалните приоритети на руското участие в съдействието за развитие, уточнява Бокарьов. Оказването на донорска помощ помага на интересите на родните компании на територията на другите страни, не крие ръководителят на департамента.
Всички знаят за нарасналия интерес на нашите енергетици към Латинска Америка, дава пример Валерий Сорокин, член на съвета на директорите от Русия в нетърговското партньорство "Глобално село", създаден за борба с енергийната бедност.
В Латинска Америка вече отвориха врати представителства, установени са отношения с местни партньори. И сега всичко зависи от това, дали родният бизнес ще прояви инициатива. А възможности за изграждане на малки хидроелектростанции имат всички фирми - и частни, и с държавно участие, казва Сорокин. Програма за увеличаване на достъп на бедните страни до енергоресурси предложи именно Русия в рамките на своето председателство на "осморката" през 2006 г. Руският принос в нея от 2007 г. до 2010-а включително е 30 млн. долара, 20 милиона вече са внесени.
Според ръководителя на социалните проекти на Световната банка в Москва Андрей Марков позитивно е, че руската помощ за целите на развитието е нараснала през кризисната година, която силно удари бедните държави. Освен това, припомня той, Русия стана инициатор на създаването на нов многостранен механизъм за оказване на помощ на територията на бившия СССР - Антикризисния фонд на ЕврАзИС. Във фонда, чийто общ обем е 10 млрд. долара, делът на страната ни е 7,5 млрд. долара. Наскоро на заседание на съвета на Антикризисния фонд беше взето решение да се даде първият стабилизационен кредит. 70 милиона долара с 1 процент годишна лихва ще получи за 20 г. Таджикистан. Парите ще отидат за подкрепа на бюджета на тази страна за финансиране на образованието, здравеопазването и други социални направления, а също така ще бъде чувствителна помощ в посткризисното възстановяване на таджикистанската икономика, отбелязват експертите.
Трябва да отбележим, че именно на страната ни принадлежи лидерството в преформатирането на програмите на "осморката". Ако по-рано в рамките на решаването на проблемите на продоволствената сигурност се акцентираше върху помощ чрез предоставяне на храни, то от тази година Русия разгърна сътрудничество по линия на повишаване на ефективността на селското стопанство, помощ на фермерските стопанства, предаване на нови технологии и методики, разказва Бокарьов. Новации има и в образователните програми. Дълго време при реализирането им се акцентираше върху строителството на нови училища, закупуване на учебници, но при това не се следеше доколко са ефективни тези вливания. От 2008-а в сътрудничество със Световната банка се реализира руската програма, чиято цел е повишаване на качеството на образованието, до 2012-а руският принос в специалния фонд на програмата ще достигне 32 милиарда долара.

Таксиджиите нащрек: индийците им взимат хляба

автор:Дума

visibility 755

/ брой: 116

Алкохолът и тютюнът у нас - най-евтини в ЕС

автор:Дума

visibility 661

/ брой: 116

24 нови ракетни площадки срещу градушки

автор:Дума

visibility 652

/ брой: 116

Русия и Виетнам - все по-близки

автор:Дума

visibility 813

/ брой: 116

Шолц търси решение за миграцията

автор:Дума

visibility 706

/ брой: 116

"Хизбула" заплаши и Кипър

автор:Дума

visibility 662

/ брой: 116

Още един провал

автор:Деси Велева

visibility 804

/ брой: 116

По-добри времена

автор:Мая Йовановска

visibility 707

/ брой: 116

За късия хоризонт

visibility 679

/ брой: 116

Войната, която пак ни напомня: "Хора, бдете!"

автор:Евгений Белий

visibility 741

/ брой: 116

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ