В Пловдив представиха биографичната книга за Благоев "Ален мак самотен"
Пловдивската премиера на биографичната книга за Димитър Благоев "Ален мак самотен" бе в първия ден на инициативата "Пловдив чете". Книгата на Мерсия Макдермот бе представена снощи в зала "Отворено общество" на НБ "Иван Вазов".
Авторката се обърна към пловдивските читатели със специално видео послание на чист български език. В него тя сподели вярата си "в човешкия дух да твори добро, ако не днес, то - утре". Модераторът на събитието доц. д-р Пламен Славов припомни интересни факти от живота й в България. Тя пристига у нас като доброволец в бригадирското движение, участва в изграждането на новия ред, пряко се включва в строителството на язовир "Копринка", остава да преподава в столичната английска гимназия, а после и в Софийския университет. Днес живее в родната си Англия. Доц. Славов подчерта приноса на академик Мерсия Макдермот към българската историопис с поредицата й за няколко от най-забележителните българи - Васил Левски, Гоце Делчев и Яне Сандански, които предизвикаха огромен интерес сред българските читатели. "Ален мак самотен" е последната книга от тази поредица, а благодарение на ИК "Синева" тя е публикувана у нас, посочи историкът.
Издателят Христо Георгиев се спря на пловдивския период на Димитър Благоев - Дядото, описан в книгата. В Пловдив се раждат двамата му сина, тук рамо до рамо със съпругата си Вела Благоева развиват просветителска и обществена дейност, живеят скромно, на ръба на бедността, но винаги готови да помогнат на нуждаещите си. Заради тогавашния закон за защита на особата и заради отказа му да преподава руски език в двора на Фердинанд, той отново е уволнен. Лишенията са постоянен спътник на семейство Благоеви, но нищо не може да сломи техните интелектуални, политически и родолюбиви убеждения. В Пловдив Вела Благоева основава женско дружество, бори се за равнопоставеност на жените и успява да открие седем детски градини в града, изтъкна Христо Георгиев. Той се спря и на ролята на Дядото за развитието на руската социалдемокрация. Публицистът издател отгърна книгата на страницата 300, за да покаже факсимиле - Членската карта на Благоев, издадена от Петроградския съвет през 1922 година. Носителят на картата, която е с номер 2, е избран за почетен член на Съвета. Карта №1 е на Ленин. И днес бюст-паметникът на Благоев се издига пред библиотеката в Санкт Петербург, цитира тази документална част от книгата Христо Георгиев.
Доц. Владимир Янев от Пловдивския университет посочи, че Благоев е изключително обаятелна личност и забележителен дух, а статиите му не са загубил високата си стойност и в съвременната критиката. Заедно с Георги Кирков са сред най-големите интелектуалци, сред най- влиятелните умове, каза литературният критик.
Книгата на акад. Макдермот е събрала доказателства за влиянието на Благоев върху народните маси. Едно от тях е, че 200 000 човека го изпращат в последния му път. Дори политическите му противници и техните медии отбелязват кончината му почтително. Погребална процесия с такива мащаби стряска управляващи. В книгата си Мерсия Макдермот откроява като на най-въздействаща съболезнователната дописка на Гео Милев в литературния месечник "Пламък". "Патриархът на социализма в България, апостолът на нова ера, ярката факла, която освети вярващите очи на робите, Дядо Благоев, остави работата си недовършена", пише тогава авторът на поемата "Септември", а в заключение добавя: "Той умря. Но той пак ще се изправи. Той трябва да се изправи".