24 Януари 2026събота19:03 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Полицаи стоят край трупа на невинна жертва, простреляна при поредната стрелба с лично оръжие в бар в Кеноша, щата Уискънсин...

ГЛОБУС

В Америка насилието с личното оръжие е епидемия

Широката общественост иска закони, но Конгресът бездейства, отдавайки се само на молитви за жертвите на масовите убийства

/ брой: 76

visibility 769

Си Ен Ен

Осем души загинаха в четвъртък вечерта, когато нападател откри огън по съоръжението на компанията FedEx близо до летището в Индианаполис, преди да се самоубие. Това бе 45-ата масова стрелба в САЩ от 16 март насам, съобщава Си Ен Ен.

Да, добре сте прочели. 45-ата масова стрелба в САЩ от 16 март - само за един месец (за масова стрелба става въпрос, когато четирима или повече души са ранени или убити, без да се брои нападателят).

Невероятно, нали? Тъжно, нали? Скандално, нали?

Няма място за дебат относно факта, че в тази страна има епидемия от масово насилие, извършено с огнестрелно оръжие. И има много данни, които да го докажат. По данни на ФБР 73 процента от всички убийства, извършени в САЩ през 2019 г., са с огнестрелно оръжие. За сравнение в Канада този показател е около 39%, в Австралия 22% и само 4% е в Англия и Уелс. 

Ето още една информация: САЩ имат средно 120,5 огнестрелни оръжия на 100 жители. Това е над два пъти повече от следващата държава, която е Йемен с нейните с 52,8 огнестрелни оръжия на всеки 100 души. В допълнение, близо 23 милиона огнестрелни оръжия са закупени в САЩ през 2020 г., което е нов рекорд.

ДНасилието с оръжие в тази страна е епидемияУ, заяви президентът Джо Байдън преди седмица, обявявайки поредица от мерки за ограничаване на възможностите за закупуване на оръжие. "И това е международен срам", добави той.

Също така няма много разногласия сред широката публика какво трябва да се направи, за да се справи страната с този проблем. Национално проучване на университета ДКуинипиакУ, публикувано миналата седмица, показа, че 89% от американците изразяват подкрепа да се проверява миналото на всички купувачи на оръжие. Три четвърти подкрепят т. нар. закони за "червения флаг". По-голямата част (51%) дори подкрепят забраната на огнестрелни оръжия!

И въпреки всичко, Конгресът все още се бори да приеме всякакъв вид мерки за контрол на оръжията.

"Членовете на Конгреса изказаха много съболезнования и молитви, но не са приели нито един нов федерален закон за намаляване на насилието с огнестрелно оръжие. Стига вече молитви, време е да предприемем някакви действия", изтъкна Байдън преди седмица. 

След стрелбата в Индианаполис сенаторът от Демократическата партия в Кънектикът Крис Мърфи пое водещата роля в търсенето на ограничително законодателство за оръжията.

ДКогато Конгресът не прави абсолютно нищо, когато е налице стрелба след стрелба, ние ставаме съучастници в тази касапница. Нашето мълчание е интерпретирано като одобрение. Сега е моментът демократите и републиканците да се съберат и да приемат законопроект, който ще спаси човешки животиУ, написа той в"Туитър".

Не е съвсем ясно дали ще бъде чут призивът на Мърфи за действие. Републиканците в Сената продължават да се противопоставят на контрола и проверките на миналото при частни продажби на оръжия.

Това, което е много ясно, независимо от кой щат си и дали имаш или не пистолет, е че 45 масови стрелби само за един месец означават, че има проблем в тази държава. Проблем, с който правителство трябва да намери начини да се справи. /БГНЕС

Експерт: Край на паническите покупки на жилища

автор:Дума

visibility 1395

/ брой: 15

АПИ подновява ремонта на тунел "Топли дол" на "Хемус"

автор:Дума

visibility 1459

/ брой: 15

Банките се напълниха с тонове стотинки и метални левове

автор:Дума

visibility 1130

/ брой: 15

София се включи в Съвета за мир на Тръмп

автор:Дума

visibility 1474

/ брой: 15

САЩ и НАТО договарят сделка за Гренландия

автор:Дума

visibility 1319

/ брой: 15

Балканите са загубили 2500 км естествени реки

автор:Дума

visibility 1235

/ брой: 15

В скута на Тръмп

автор:Юри Михалков

visibility 2704

/ брой: 15

Спорт или война

автор:Владимир Николов

visibility 2196

/ брой: 15

Как се избира европейски прокурор в България

visibility 1253

/ брой: 15

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ