Искам думата
Преживяно
Унижението не се забравя
Ние, хората от "лошия материал", все още помним
/ брой: 138
Два пъти се обръщах към Бойко Борисов чрез медиите, в отворено писмо. Когато след едно от първите си изказвания като премиер каза "Аз им плащам пенсиите", изпитах чувство на дълбоко унижение. След близо 40 години трудова дейност и всеотдайност в работата, не само аз, а и една трета от народа, на който е избран да служи и уважава, изпитаха същото унижение. Би трябвало да знае, че пенсиите, колкото и малки да са, са отработени, и човек трябва да ги получава не като подаяние от негова страна, а със самочувствието на заслужени и изкарани с труд пари.
За съжаление, той и по-нататък продължи да използва този арогантен тон към народа. Да не мисли, че могат да се забравят изразите за "лошия материал". А как само затрудни преводача на немски с израза "шменти капели"! Да, обидно е да се връщам към тези неща, но те са непростими за премиер на демократична страна и не аз трябва да се срамувам от тях!
Може би щях да продължа да потискам в себе си и огорчението, и вътрешното ми негодувание от това, което става в страната ми, и от това, че още дълго време децата ни няма да се завърнат в нея, при остаряващите си родители. Но съветът на Борисов към "САЩ, Испания и Италия да приемат българския модел, за да решат проблемите си", ме накара да онемея. Нима премиерът на най-бедната страна в Европа има морално право да съветва тези страни?! Става въпрос за морално право пред народа ни! Нима прилаганата финансова политика, с която той така се горде, е решила проблемите на нашия народ, че да реши проблемите и на народите в страни, които многократно по-добре живеят от нас? Страни, в които хиляди наши съграждани отидоха на гурбет, да изкарват хляба си, че и парите, които изпращат на близките си тук, са най-голямото перо във външните инвестиции на управляваната от него държава!
Ние, хората от "лошия материал", все още помним и постиженията, и имената на техните създатели в области като електроника, машиностроене, енергетика, каростроене, роботостроене, лека промишленост - постижения, които ни караха да се чувстваме горди като народ. Лицензии на не една и две технологии, създадени от нашите учени, бяха продавани в развити западни страни, в САЩ, Япония и др. България заемаше достойни позиции и имаше отвоювани ниши. Къде са днешните големи постижения, с какво държавата ги подкрепя? Какво е отношението към науката и нейните институции днес?
Когато неотдавна каза, че строи "заводи, пътища, супер компютри", а народното недоволство заля улиците на цяла София, а и на страната, той си позволи да се хвали, че построеното от него е в пъти повече от всичко, което досега е правено. Не мога да се сдържа. Има документален сериал "България, която съградихме". Епизодите са половинчасови и са посветени на отделни области на икономиката, науката, иновациите, международното сътрудничество и др. от 1939 до 1989 г. и след това. Епизодите завършват с думите, че са посветени на "няколко поколения българи, вградили себе си в темелите на модерна България". Която по данни на ООН през 1989 г. беше сред 30-те най-развити страни в света! Искам Борисов да гледа поне един от тези епизоди.
Радославка КАЗАНДЖИЕВА