Умряло куче
/ брой: 184
Един от най-големите постоянни скандали у нас е свързан с цената на парното. Той отново е активиран. Оказва се, че "Булгаргаз" е завел ново дело срещу столичното топлофикационно дружество, което е с най-много абонати, за неплатени сметки. Така държавният газов доставчик за пореден път се опитва на умряло куче нож да вади, защото на столичната улица "Ястребец" отдавна мирише на разгром.
Проблемите на столичното парно, за съжаление, често се използват за политически цели. Не направи изключение и последният парламент. Преди той да се разпадне, в т.нар. Комисия по ревизията бе обсъждан точно този въпрос. Като изключим факта, че тя беше своеобразна пиар агенция на Мая Манолова, там бяха изнесени отчайващи факти. Дружеството е на практика във фалит, като продължава да трупа дългове. Само за шестте месеца те са 92 милиона лева, а общо към края на юни са малко над 1 милиард. Те са към газовия доставчик "Булгаргаз", към БЕХ, а също и заем към ББР, който обаче редовно се обслужва. Той е бил взет, за да се върнат пари на клиентите на дружеството, когато преди година бе намалена цената на газа от Русия. На "Булгаргаз" столичното дружество дължи вече 97 милиона лева от началото на годината. Част от тях бяха платени през лятото, но новото дело е за останалата сума. Освен това КЕВР не е признала част от заявените разходи на "Топлофикация София" и само от това се чакат загуби за годината от 167 милиона лева.
Вече трийсет години уж градим пазарна икономика, а нарушаваме нейни основни принципи. Според един от тях само търсенето и предлагането могат да определят цената на стоките. Това става на борсите, а енергоносителите са борсова стока. Цените им хвърчат нагоре, логично е и парното да поскъпва. Иначе "Булгаргаз" ще трупа дългове. Въпросът е, че в един момент те стават непосилни за хората в най-бедната страна от ЕС. И тогава управляващите правят традиционната през последните години грешка да провеждат социална политика чрез енергетиката или някой друг сектор.
А далеч по-нормално е доходите у нас да са такива, че плащането на битовите сметки да не е проблем. Но за да стане това, освен бързо развиваща се икономика, е необходима и политическа воля. Тя обаче липсва.