18 Септември 2025четвъртък22:33 ч.

Турция избира президент

автор:Дума

visibility 123

Турция гласува днес на съдбовни за страната президентски избори и за състав на парламент. Допреди няколко седмици победата на Реджеп Ердоган и неговата партия изглеждаха несъмнени. Но все повече турци се осмеляват да се обявят срещу режима на Ердоган, а вчера над 5 млн. се събраха в истанбулския квартал Малтепе, за да подкрепят опозиционния кандидат за президент Мухарем Индже. Той обеща, ако спечели, да отмени в рамките на 48 часа извънредното положение, въведено от Ердоган преди повече от година и което му позволява арести на политици, чиновници и военни, обвинени в опит за преврат.
Право на глас имат над 56 милиона турски граждани, разкрити са над 180 000 изборни секции.
За гласовете на гражданите се борят шестмиа кандидат-президенти. За местата в парламента се борят 3 самостоятелни партии и 2 коалиции.
При победа на Ердоган страната най-вероятно окончателно ще скъса с модела на Ататюрк и опитите Турция да се развива по европейски модел.

Очаква се след изборите да влязат в сила конституционните промени, според които правомощията на президента се разширяват значително - той поема изпълнителната власт, а премиерският пост отпада. Освен това се предвижда той да назначава министрите и те да са отговорни пред него, а не пред Меджлиса. Мандатът става петгодишен, с възможност за преизбиране.

Но данните на социолозите показват, че Ердоган може да не бъде избран на първи тур. Това би дало шанс на опозицията да гласува единно за опонента му на втория тур и страната да има нов държавен глава.

 

КЗК с нови правомощия

автор:Дума

visibility 645

/ брой: 174

Сиренето у нас е с 26% по-скъпо от средната европейска цена

автор:Дума

visibility 748

/ брой: 174

ДФЗ засече двойно декларирани 7420 декара

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 174

По-евтино на море в Гърция през септември

автор:Дума

visibility 768

/ брой: 174

София също блокира санкции срещу Израел

автор:Дума

visibility 841

/ брой: 174

В Белгия се "изпират" 16 млрд. евро годишно

автор:Дума

visibility 806

/ брой: 174

Протести в Словакия срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 810

/ брой: 174

Накратко

автор:Дума

visibility 662

/ брой: 174

Парламентарна поезия

автор:Александър Симов

visibility 662

/ брой: 174

Правителството върши своята работа и резултатите вече са видими

автор:Дума

visibility 750

/ брой: 174

Пътят на забравата

автор:Евгений Белий

visibility 726

/ брой: 174

Гладиаторско меле

visibility 600

/ брой: 174

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ