27 Юли 2024събота15:06 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Турция: Европа да признае ракията за наша

Ако България иска да я произвежда и продава - да ни плаща такса, настоява турският патентен институт

/ брой: 16

автор:Дума

visibility 225

Турският патентен институт (TPE) ще се опита да получи европейски сертификат за турско защитено географско указание върху шкембе чорбата и ракията. Това пише турският ежедневник Hurriyet Daily News. Целта на южните ни съседи е да изпреварят именно България, която също има претенции към тези продукти.
TPE е предприел кампания, която цели да регистрира като традиционно турски още 160 местни продукти, като до този момент вече е спечелил правата за 147 продукта, съдържащи в името си регионални турски географски наименования. Сред другите продукти, които Турция иска да регистрира като свои, са баклавата, анасоновите напитки, локумът и дюнер-кебапът, съобщава LiveBiz.
Според правилата, престижният европейски сертификат могат да получат само храни с утвърдена марка, тясно свързани със специфичен географски район. Ако друга държава иска да продава продукти с регистрираните наименования, тя трябва да плаща патентна такса за това.
Институтът по патентите е готов да подпомогне търговците и неправителствените организации, които се опитват да регистрират като уникални турски продукти изделия от хранително-вкусовия сектор. Крайното решение за това кой има правото да ги произвежда и да печели от патента е на Европейската комисия, която разглежда исковете след предварително одобрение от местните патентни ведомства.
В края на миналата година Горнооряховският суджук стана първата традиционна българска храна, която получи европейски сертификат за българско защитено географско указание. От началото на тази година само три фирми от Горна Оряховица могат да продават деликатес с тази марка. Процедурата по обявяването на суджука като защитен продукт е отнела на страната ни близо три години.

България пак се размина с нови влакове

автор:Дума

visibility 935

/ брой: 141

Най-опасният пожар са некадърниците с власт

автор:Дума

visibility 943

/ брой: 141

КЗК даде зелена светлина на БАКБ да купи Токуда банк

автор:Дума

visibility 767

/ брой: 141

Военен съюз срещу Иран

автор:Дума

visibility 854

/ брой: 141

ЕК заведе три дела срещу България

автор:Дума

visibility 890

/ брой: 141

Гърция екстрадира българин в САЩ

автор:Дума

visibility 799

/ брой: 141

Германия отказва войници и оръжия срещу Русия

автор:Дума

visibility 852

/ брой: 141

Душата и сърцето на БСП

автор:Александър Симов

visibility 217

/ брой: 141

Бузлуджа е началото

visibility 159

/ брой: 141

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ