19 Май 2024неделя02:58 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Европа

ТТИП: Регулаторното сътрудничество е заплаха за демокрацията

45 европейски организации изпратиха становище до ЕК, в което настояват за спиране на преговорите

/ брой: 70

автор:Дума

visibility 38

Преди седмица поредните изтекли документи от преговорите по Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции (ТТИП) показаха поредния елемент, който застрашава демокрацията. Документите потвърдиха основната опасност в ТТИП, срещу която въстават огромен брой европейски граждани, а именно - едрият бизнес диктува правилата на преговорите, а самото споразумение ще бъде в изгода единствено на него. Стана ясно също, че САЩ ще могат да се намесват в законодателството на ЕС, което не е в техен интерес. Освен това ролята както на Европейския парламент, така и на отделните национални парламенти ще бъде снижена до минимум. Основната дума ще има Европейската комисия.
Последният кръг от преговорите бе посветен на т. нар. регулаторно сътрудничество. Това ще рече, че институциите на Евросъюза и Щатите ще работят заедно за уеднаквяване и хармонизиране на регулациите. На 21 март Европейската комисия направи пореден опит да позамаже картинката пред европейските граждани (както направи и с предложението за олекотена версия на Механизма за защита на инвеститорите) и публикува ново предложение по въпроса за регулаторното сътрудничество. Именно то предизвика 45 организации от цяла Европа да изпратят свое становище до Европейската комисия, в което изразяват основните си притеснения относно проблемите, които носи регулаторното сътрудничество. "Смятаме, че то е заплаха за демократичния процес по вземане на решения и регулации в обществен интерес", се казва в писмото, цитирано от сайта на организацията "Обсерватория Корпоративна Европа" - http://corporateeurope.org.
Според тях новата позиция, представена от Еврокомисията, за регулаторното сътрудничество и добрите регулаторни практики предлага поглед върху надеждите на преговарящите за избегнат в бъдеще липсата на тарифи и техническите пречки пред търговията. Тъй като не е точно изяснено каква ще е формата на такова сътрудничество, разбираме, че предложенията ще доведат до някои промени в законотворческите процеси в ЕС и САЩ, пише в становището.
45-те подписали се организации, сред които и българската "Солидарна България", посочват основните проблеми в предложението на ЕС. Първият е, че се дава възможност на САЩ да се намесват в законодателния процес на ЕС, и то още преди тази възможност да имат съответните органи в страните членки, Съвета на ЕС и Европейския парламент. Съдейки по минал опит, този подход може да има пагубно въздействие върху законите в интерес на обществото. Освен това, той подкопава демокрацията.
Вторият проблем, върху който акцентират организациите, е предоставянето на огромно влияние на транснационалния бизнес, което да му позволи да прокарва закони в съответствие със собствените си интереси. Това де факто означава да се институционализира лобизмът. Създаването на широка консултативна група с присъствието на групи, защитаващи обществения интерес, не компенсира институционализирането на лобизма, се констатира в становището.
Според новото предложение Еврокомисията и американските регулаторни агенции ще бъдат основните двигатели и отговарящи за трансатлантическото регулаторно сътрудничество. Въпросът за неговото функциониране е отложен за след ратификацията на ТТИП, т.е. в момента, когато общественият интерес към него ще е по-незначителен, подчертават 45-те европейски организации. Според тях по този начин Европейската комисия си присвоява неприемлива власт, засилва се влиянието на САЩ върху европейското законодателство и се отслабват функциите на Европарламента. Въпреки че предложението не съдържа т. нар. орган за регулаторно сътрудничество, неговите функции все пак са налице. Всеобхватната власт, която се дава на Европейската комисия, да решава развитието на регулаторното сътрудничество, е недопустима. Тя ще даде възможност на ЕК не само да решава какви закони да приема, но и да задава приоритети и да изготвя списъци на области за регулаторно сътрудничество. Тези области няма да бъдат съобразени с интереса на европейските граждани, това е сигурно. Тук е мястото да припомним, че неотдавна търговският еврокомисар Сесилия Малмстроьм в прав текст заяви, че тя не е избирана от европейските граждани, което явно означава, че не е необходимо да се вслушва в тяхното мнение, камо ли да защитава интереса им.
Освен това се очаква привнасяне на елементи от системата за регулиране на САЩ в ЕС, което при законотворчеството ще наруши баланса между търговските критерии и екологичните и социалните въпроси, което от своя страна ще доведе до подценяване и забавяне на важни закони в интерес на обществото.
Настояваме за спиране на преговорите по ТТИП, тъй като не в търговските споразумения трябва да се решават законите в обществен интерес, завършва становището на европейските организации.
 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1108

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1215

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1249

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1082

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1299

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1243

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ