22 Септември 2025понеделник05:58 ч.

Снимка БГНЕС

ЦИК иска прокуратурата да провери внесените от „Сиела Норма“ допълнителни машини

автор:Дума

visibility 321

 ЦИК ще подаде сигнал до главния прокурор за проверка на всички действия, свързани с внасянето на машини на територията на страната дали има данни за извършено престъпление. Това обяви на пресконференция днес говорителят на ЦИК Росица Матева.

За 150-те машини на летище София, ЦИК разбра от писмо по преписка в градската прокуратура. Ние не знаем тези машини кога са внесени от кого и за какво. Между „Сиела  Норма“ и ЦИК няма проблем в документацията, коментира Матева.

Тя бе категорична, че няма възможност машини, които са предвидени и сертифицирани за изборите, да се заменят произволно с други устройства. Цветозар Томов обясни от своя страна, че всяка машина е за определена избирателна секция. И ако е преместена дори в съседна секция, тя няма да работи така, както изисква ЦИК. Има пълна сигурност, че никакви, внесени от когото и където и да е, машини могат да повлияят на изборния процес. Проблемът е, че се създава едно засилващо се напрежение в хората и недоверие към машинното гласуване, подчерта говорителят на ЦИК.

Извън страната има още 751 секции. От тези 751 секции, с машини ще се гласува в 208 секции.

Машините, които ще се ползват на изборите са общо 11 936 извън страната и в страната. 543 са секциите, в които ще се гласува с хартия. Формирани са съставите на СИК в почти всички секции. Налагат се промени често за това че част от вече назначените членове се разболяват и са под карантина, коментира още Цветозар Томов.

Данъчните декларации за 2025 г. ще се изготвят в левове

автор:Дума

visibility 10850

/ брой: 175

Купуваме еднодневна винетка от февруари догодина

автор:Дума

visibility 10472

/ брой: 175

Вдигането на ДДС ще удари икономиката най-силно

автор:Дума

visibility 10649

/ брой: 175

С 4% намаляват чуждите инвестиции у нас

автор:Дума

visibility 10731

/ брой: 175

Национална стачка парализира Франция

автор:Дума

visibility 12288

/ брой: 175

Естония няма да затвори границата с Русия

автор:Дума

visibility 10873

/ брой: 175

Замразяват заплатите на депутатите в Словакия

автор:Дума

visibility 11939

/ брой: 175

Кататония

автор:Александър Симов

visibility 9027

/ брой: 175

Стратегия за остаряване

автор:Юрий Борисов

visibility 4752

/ брой: 175

Сега ли се сетихте?

visibility 11004

/ брой: 175

Непоколебимост по пътя към националния идеал

автор:Дума

visibility 11388

/ брой: 175

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ