11 Май 2024събота19:12 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Проф. Емил Паскалев:

Трансплантиран пациент струва на държавата 3,5 пъти по-евтино от диализния

/ брой: 279

автор:Дума

visibility 142

Проф. Емил Паскалев завършва с отличие Висшия медицински институт в Плевен. Специалист е по вътрешни болести и нефрология, магистър по обществено здраве и здравен мениджмънт. Ръководител е на Катедрата по нефрология на МУ-София. Бил е национален консултант по трансплантология. Специализирал е нефрология и бъбречна трансплантация в Мадрид, Лион, Хановер.



- Проф. Паскалев, как се подбира най-подходящият за трансплантация от близо 1000 чакащи?
- Изключително по ясни и конкретни медицински критерии и при най-голяма съвместимост по тях.
- От началото на годината до момента у нас са извършени 9 бъбречни трансплантации. Как може да бъде увеличено донорството у нас според вас?
- В България един трансплантиран пациент след първата година е 3,5 пъти по-малко струващ във финансово отношение в сравнение с пациент на диализно лечение. Трансплантираният пациент може да работи, да упражнява професията си, да плаща данъци (вкл. и здравни осигуровки), да има деца, близките престават да се грижат за него като за болен и т.н. Това са достатъчно важни основания за всяка държава да стимулира този процес за да генерира правилно изразходване на финанси в здравеопазването. С трансплантиран бъбрек всеки пациент може да има нормално дълъг живот. За България най-дълга преживяемост е 30 години на пациент живял до 79 г.
Всички във веригата по осъществяването на трансплантационата дейност да са убедени в предимствата на трансплантацията и да работят за това. Осъществяването на тази дейност в здравеопазването изисква необходимия финансов ресурс - той трябва да е адекватен на тази високо специализирана дейност.
Ако говорим за морал и етика (в общество, държава, здравеопазване, културни ценности...) винаги трябва да знаем, че трансплантираните хора, живеят по-добре от тези, които са на диализа и да не допускаме да има повече хора принудени да живеят по-лошо, отколкото тези, които имат редкия шанс да живеят по-добре.
- Колко години може да се живее на диализа?
- Пациентите на диализа могат да живеят дълго - и повече от 20 години. Българският "рекорд" е 30-35 години. Но този живот е лишен от нормално качество, докато качеството на живот при трансплантираните пациенти е несравнимо по-добро.
- Какво е състоянието на апаратурата за диализа?
- В някои отделения по диализа - добро, в по-голямата част - меко казано "има много да се желае". Апаратите имат технически живот - до 30 000 работни часа. Всеки апарат автоматично ги изчислява. След този живот правилното е да се заменят с нови и то съвременни. Рециклирането им и връщане в употреба е принудително от странични фактори, не професионални.

И трите телекома с рекордни приходи

автор:Дума

visibility 1039

/ брой: 86

Гвоздейков пак смени началника на НКЖИ

автор:Дума

visibility 958

/ брой: 86

Вето върху тавана за надценката на хляба

автор:Дума

visibility 948

/ брой: 86

Червеното месо и млякото разболяват планетата

автор:Дума

visibility 919

/ брой: 86

Европа се окъпа в светлини за 9 май

автор:Дума

visibility 1000

/ брой: 86

Катастрофална загуба за социалдемократите в РСМ

автор:Дума

visibility 966

/ брой: 86

Популярността на САЩ като глобална сила спада

автор:Дума

visibility 909

/ брой: 86

Си Дзинпин пристигна в Унгария

автор:Дума

visibility 924

/ брой: 86

Време е

автор:Александър Симов

visibility 965

/ брой: 86

С надежда за партньорство

visibility 911

/ брой: 86

Извращението Евровизия

visibility 942

/ брой: 86

9 май - ден на Победата

автор:Дума

visibility 903

/ брой: 86

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ