Тръгна приемът за КОВИД-помощите за земеделци
Компенсирането на пострадалите под 100% от силната градушка в Пловдивско миналата година започва от 16 май
/ брой: 79
Мая Йовановска
Земеделският министър Иван Иванов вече е разписал указанията за кандидатстване за КОВИД-помощта за земеделските стопани. Те ще могат да се видят на интернет страницата на ведомството, а самият прием започна от вчера. Това стана ясно от думите на министъра пред депутатите от парламентарната агрокомисия, като той обяви, че процедурите са максимално улеснени за земеделците.
Една от новостите е, че приемът ще бъде през общинските служби по земеделие, за да улесним стопаните и те да не пътуват до областния град, обясни Иванов. Фактури и други документи ще се изискват само от производителите на оранжерийна продукция. От фонд "Земеделие" уточниха, че приемът ще продължи до 20 май.
В началото на април Европейската комисия официално одобри българската помощ за компенсиране на животновъди и растениевъди в размер на 143,5 млн. лв., като 111,5 млн. лв. са осигурени със Закона за държавния бюджет на страната за 2022 г., а останалите 32 млн. лв. ще бъдат осигурени с постановление на Министерския съвет. В подкрепа на животновъдите, включително за пчеларите, ще бъдат разпределени 79 млн. лв., а за земеделците (плодове, зеленчуци, маслодайна роза и ориз) - 64,5 млн. лв.
Фонд "Земеделие" има готовност от 16 май да започне да приема заявления за помощ по схемата "де минимис" за производителите на зеленчуци и плодове в пловдивските общини около военното летище в Граф Игнатиево, чиито градини пострадаха от градушки, но не напълно (под 100%). Това стана ясно след въпрос, зададен от депутата от БСП Веска Ненчева. Според нея е добре, че и пострадали под 100% ще бъдат подпомогнати.
Стопаните пострадаха заради невъзможността да бъдат изстреляни противоградни ракети лятото миналата година. Силната градушка нанесе поражения върху реколтата в близо 15 пловдивски села. Сред най-засегнатите бяха земеделските производители от Ръжево Конаре.
Пострадалите стопани ще получат до 25 хиляди евро по "де минимис". Точният размер на компенсациите за всеки пострадал ще се изчислява според процента на пораженията и унищожената от градушката реколта. Става въпрос за около 200-300 дка, за които през миналата година липсваше процедура за компенсиране, тъй като бюджетът по схемата "де минимис" за 2021 г. беше изчерпан, поясни министърът. Иван Иванов обяви още, че за да не се допускат подобни инциденти, агроминистерството ще проведе разговори с Министерството на отбраната.
По време на заседанието министър Иванов представи готовността за активния сезон за борба с градушките. Това ще става чрез изстрелване на противоградови ракети от над 260 ракетни площадки и чрез самолетен способ.