Томограф открива бандитите
В мозъка има зона, отговаряща за престъпното поведение на човек
/ брой: 112
Юрий Медведев
Склонни ли са хората, освободени от затвора, и занапред да вършат престъпления? На този въпрос се опита да отговори американският неврофизиолог Кент Кил. С помощта на томограф той изучавал в затвора мозъци на затворници непосредствено преди освобождаването им. От тях се изисквало бързо да натискат копче, когато на екрана се появявала буквата Х, и да не го натискат, ако се появявала буквата К.
Какво обаче може да се научи за човек, изпълняващ такава лесна задача. Всичко е в зоната, която наблюдавал ученият. Томографът проследявал това, което става в предната цингула на кората (АСС). Кил предположил, че именно тази част отговаря, в частност, за антисоциалното поведение на човек.
След като събрал данните, ученият търпеливо зачакал 4 години как ще се държат освободените от затвора негови подопечни. Оказало се, че повече от половината от тях отново се оказали зад решетките. А след това Кил сравнил тази информация с получената по време на изследването. Какво се оказало? По време на експеримента ученият отделил група престъпници с ниска активност на зоната АСС. И пак те по-често от останалите натискали копчето грешно, а най-важното - по-късно те най-често били залавяни заради различни нарушения. Те били 2,6 пъти по-често арестувани, а за особено тежки престъпления - четири пъти по-често. Изводът на Кил: зоната АСС наистина може би е свързана с престъпни наклонности.
Може ли обаче тази работа на учения да се превърне в нов метод за предотвратяване на престъпления? На пръв поглед това изглежда логично. Щом ниската активност на зоната АСС показва наклонност към престъпления, трябва да се направи масов скрининг на населението, да се открият потенциалните нарушители и да се започне тяхното "превъзпитаване". Как? С помощта на медикаменти да се въздейства върху престъпната зона, да се увеличи нейната активност и по този начин да се предотвратят престъпленията.
Учените обаче засега са предпазливи в своите прогнози. Те смятат, че не може пряко да се свързва нивото на активността в зоната АСС и престъпната наклонност на хора, които спазват законите. Да, при редица престъпници е открита такава връзка, но това съвсем не означава, че ако някой има ниска активност на зоната, то пред вас е бъдещ престъпник. Може би обаче все пак има смисъл да се помисли за онези рецидивисти, които имат очевидни проблеми в зоната АСС?
- Как да се обясни полученият от американския учен ефект? Проблемът е в това, че именно в зоната АСС се намират основните елементи на "детектора на грешки", открит през 60-те години на миналия век от академик Наталия Бехтерева - казва директорът на Института за мозъка на човека към Руската академия на науките, член-кореспондент Святослав Медведев. - Той ни подсказва, когато постъпваме неправилно. Ако този механизъм работи лошо, човек трудно разбира разликата между доброто и лошото и прави различни нарушения. Най-често той върши престъпления, свързани с повишена импулсивност. това обаче съвсем не означава, че такива хора задължително са престъпници. Да, те имат нарушения в зоната АСС, но не само тя определя поведението им. немалка роля играе възпитанието. Един се контролира, а друг няма никакви задръжки.