10 Ноември 2024неделя10:46 ч.

ВРЕМЕТО:

В неделя ще остане ветровито, а застудяването ще продължи. Превалявания се очакват главно в Северна България, а над югозападната половина от страната ще има и слънчеви часове. Райони с валежи ще има и в началото на новата седмица. Температурите ще останат без съществена промяна. В неделя ще остане ветровито, а застудяването ще продължи. Превалявания се очакват главно в Северна България, а над югозападната половина от страната ще има и слънчеви часове. Райони с валежи ще има и в началото на новата седмица. Температурите ще останат без съществена промяна.

Толерантността и доверието май пак се изгубиха

Новият проект на Закона за защитниците не спира да тресе политическата сцена в Македония

/ брой: 222

Управляващата в Македония партия "ВМРО-ДПМНЕ" с председател премиера на страната Никола Груевски внесе наскоро в парламента проектозакон, който ще уреди специалните права на членовете на силите за сигурност на страната, които са участвали във вътрешния конфликт през 2001 година.
Новият проектозакон, който ще уреди специалните и социални права на онези, които са защитавали суверенитета на Македония, бе внесен в парламента на страната на паметния за света 11 септември. Проектозаконът подтикна коалиционния партньор на ВМРО-ДПМНЕ - Албанския демократичен съюз за интеграция (АДСИ), да излезе с декларация, че ще напусне управляващата коалиция и по този начин ще предизвика парламентарна криза и предсрочни парламентарни избори, ако предложеният законопроект не бъде кардинално променен. По същество искането на АДСИ е законопроектът да осигури компенсации и специални права и за други жертви и страни в конфликта през 2001 г., а именно за бойците от Армията за национално освобождение (АНО), по същество етнически албанци и противостоящата страна в необявения граждански конфликт в Македония от този период.
Военният конфликт в Македония през 2001 г. започна, когато албанската паравоенна формация АНО атакува силите за сигурност на републиката. Конфликтът приключи с подписването на Охридското рамково споразумение през  август същата година.
Обосновавайки внасянето на проектозакона, министър-председателят на страната Никола Груевски каза, че ВМРО-ДПМНЕ няма да позволи да се накърнява достойнството на македонския народ за сметка на компромиси в управлението й. Основната идея е да се компенсира и отдаде признание на хората, които са загинали или са получили инвалидност по времето на етническите сблъсъци от 2001 година.
От своя страна албанците реагираха светкавично, като обявиха, че проектозаконът представлява опит за разделение по етнически признак. Според тях текстовете му са и в разрез с Охридскто споразумение.
Първият "Закон за защитниците" бе гласуван от македонския парламент през януари 2002 година. Новият проектозакон предвижда компенсации за ветераните инвалиди от войната и за семействата на загинали войници, безплатно първично здравеопазване за защитниците и семействата на загиналите войници и безплатно лечение за онези, които са били ранени. Според проектозакона държавата ще осигури работа за един член от семейството на починали членове на силите за сигурност, а всички защитници трябва да имат предимство при намирането на работа. Ветераните от силите за сигурност и техните семейства имат право да получат заеми за купуване на жилища, от които 50 процента се изплащат от държавата.
Безспорно е, че албанците в Македония ще се противопоставят с всички сили на приемането на новия закон, тъй като той ще даде права само на участниците от силите за сигурност в конфликта, но не и на ветераните от АНО. Редица политически анализатори застъпват мнението, че ако все пак законът влезе в пленарна зала, той ще предизвика остри негативни реации от страна на АДСИ и може да доведе не само до парламентарна криза и предсрочни избори в Македония, а и дори до нарушаването на и без това крехкия етнически мир в страната.
Като изход от създалата се ситуция могат да бъдат направени две политически маневри: или в проекта да бъдат обхванати и бившите бойци от АНО, или генерално проектът да бъде изтеглен от предложилата го ВМРО-ДПМНЕ.
А дали пък премиерът на Македония Груевски не се чувства достатъчно силен да спечели избори отново и по този начин ги предизвиква?
Във всеки случай проектозаконът се оценява като не особено мъдър политически ход с непредвидими последствия за стабилността в Македония.
 

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 1746

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 1742

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 1100

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 1599

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 1744

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 1725

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 1767

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 1752

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 1489

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 1560

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 1589

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 1442

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ