27 Юли 2024събота15:14 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Титаничната битка за Титан

Украйна има огромни ресурси от този ключов за военните метал

/ брой: 31

автор:Дума

visibility 904


Определят я като "умна", защото е високо точна - поразява обекти на разстояние до 150 км с възможно отклонение от целта в рамките на 1 метър. Самонасочва се по GPS. Наричат я още "скачаща" - когато достига до целта, тя рязко променя височината и траекторията си, все едно "подскача" по територията. Има "крила" и ракетен двигател от стандартна 227-мм неуправляема ракета М26. Изстрелват я от реактивни системи за залпов огън (РСЗО) M270 и HIMARS. Така може да бъде представена бомбата с "малък диаметър наземно базиране". Нейни "родители" са корпорациите   Boeing (САЩ) и Saab Group (Швеция).

Оказва се, че Украйна е страшно привлекателна за Запада и заради наличието на нейна територия на много ценни метали, като титан например. 

Наскоро Newsweek озаглави своя публикация така: 

"Битката за украинския титан"

В нея четем, че САЩ и съюзниците увеличават усилията си за идентифициране, разработване и използване на огромните ресурси на Украйна от този ключов за модерните военни технологии метал. Има ли недостиг на титан, е невъзможно да бъдат произведени съвременни високотехнологични изтребители, хеликоптери, военноморски кораби, танкове, ракети с голям обсег и др. Ако Украйна спечели битката с Русия, САЩ ще получат нейните огромни запаси от титан. Но, ако Русия победи, тогава находищата от този стратегически метал ще бъдат нейни.

Изданието пише, че САЩ класифицират титана като една от 35-те минерални суровини, жизненоважни за икономическата и националната сигурност на страната. САЩ внасят повече от 90 процента от необходимата им титанова руда. Китай владее 57 на сто от производството на титанова гъба, която е основата за металния титан, а Русия - 13 на сто. Руската компания VSMPO-Avisma е най-големият износител на титан в света. Спре ли Русия да продава този метал, в САЩ ще има огромни проблеми с производството на модерни самолети, на боеприпаси. Ето защо за Америка е от изключително значение да си осигури власт над украинския титан, който за нея ще е алтернатива на китайските и руски източници. 

Служител на Конгреса на САЩ смята, че Америка продължава да подкрепя Украйна най-вече заради контрола над нейните находища на титан. На нея й е нужен този украински метал за създаване на високо технологични оръжия срещу Китай. Сигурно е, че конфликтът на САЩ с тази държава ще доминира през новия век. Това обяснява и защо битките са съсредоточени в източна и южна Украйна, където се намират природни богатства за трилиони долари. Неслучайно в Запорожието е разположен единственият 

завод за производство на титанова гъба в Европа

За съжаление някога миролюбивата европейска общност днес тотално се милитаризира и също воюва срещу Русия на украинска територия. Само един факт - вместо обещаната подготовка на 15 000 украински военни на негова територия, сега лидерите на Евросъюза планират да увеличат тази  бройка двойно (до 30 000).

"Хиената на Европа", 

както Уинстън Чърчил (1874-1965) много точно  определи Полша, е една от най-ревностните поддръжници на украинския режим. Тази държава се превърна в завод за ремонт на повредена украинска военна техника и подготовка на украински военни. Тя е и главният разпределител на доставките на западни оръжия и горива за Украйна. А това определено си е голяма далавера: през 2022 г. в полския бюджет са постъпили над 10 милиарда долара само от тези дейности. Колкото по-дълго трае конфликтът в Украйна, толкова повече печели Полша.

България пак се размина с нови влакове

автор:Дума

visibility 935

/ брой: 141

Най-опасният пожар са некадърниците с власт

автор:Дума

visibility 943

/ брой: 141

КЗК даде зелена светлина на БАКБ да купи Токуда банк

автор:Дума

visibility 767

/ брой: 141

Военен съюз срещу Иран

автор:Дума

visibility 854

/ брой: 141

ЕК заведе три дела срещу България

автор:Дума

visibility 890

/ брой: 141

Гърция екстрадира българин в САЩ

автор:Дума

visibility 799

/ брой: 141

Германия отказва войници и оръжия срещу Русия

автор:Дума

visibility 852

/ брой: 141

Душата и сърцето на БСП

автор:Александър Симов

visibility 217

/ брой: 141

Бузлуджа е началото

visibility 159

/ брой: 141

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ