25 Февруари 2026сряда23:53 ч.

Тереза Мей подаде оставка

автор:Дума

visibility 111

Тереза Мей подаде оставка като лидер на Консервативната партия на Великобритания, съобщиха Би Би Си  и БГНЕС.

Мей се оттегля от председателския пост на Консервативната партия, но ще остане временно министър-председател, докато не бъде избран новия лидер.

Министър-председателят на Великобритания може да се оттегли само ако може да представи на кралицата кандидат за поста, който се ползва с подкрепата на мнозинство в долната камара на парламента. До сега Тереза Мей управляваше с минимално мнозинство от шестима депутати, които вероятно ще намалеят на петима в зависимост от изборните резултати за вакантното депутатско място от Питърбро. Това означава, че ако само трима депутати от досегашното мнозинство не подкрепят новия лидер, той няма да получи вот на доверие.

Процедурата по избор на лидер на Консервативната партия предвижда 5 кръга гласувания от депутатите в парламента, като при всеки ще отпадат кандидатите с най-нисък резултат.

След това ще има и национален вот на 160-хилядната членска маса на партията, която ще избира между двамата финалисти. Цялата процедура трябва да завърши не по-късно от 22 юли, като не е ясно дали парламента все още ще заседава на тази дата или ще е разпуснат в лятна почивка.

 

 

 

Продали са ни над 12 500 тона фалшиво сирене

автор:Дума

visibility 2124

/ брой: 38

Брюксел зове за нисък ДДС за жилища

автор:Дума

visibility 2148

/ брой: 38

Спешно избират нов подуправител на БНБ

автор:Дума

visibility 2091

/ брой: 38

МФ пое 150 млн. евро нов дълг

автор:Дума

visibility 2045

/ брой: 38

Зеленски поиска дата за членство в ЕС

автор:Дума

visibility 2178

/ брой: 38

Срещу Александър Вучич бил планиран атентат

автор:Дума

visibility 2116

/ брой: 38

САЩ преговарят с Русия и Китай за нов ядрен пакт

автор:Дума

visibility 2113

/ брой: 38

Гличосване

автор:Евгени Гаврилов

visibility 2102

/ брой: 38

Кога ще ги стигнем... охлювите?

автор:Боян Дуранкев

visibility 2146

/ брой: 38

Тарифен хаос в глобалната търговия

visibility 2119

/ брой: 38

Узурпатори на власт

автор:Александър Симов

visibility 2095

/ брой: 38

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ