Технически проблеми отложиха старта на Starship на Илън Мъск
Първият тестови полет на цялата ракетна система Starship на компанията SpaceX бе отменен около 9 минути преди насроченото време заради проблем с първата степен.
Екипът продължи с предстартовото броене до 10 секунди преди излитането, но само за да събира данни за протичането на процедурите по зареждане с гориво.
Засега не е ясно какъв е проблемът, но втори опит може да се направи не по-рано от 48 часа. Причината е, че трябва от резервоарите да се изпразнят течният метан и кислород, използвани за гориво.
Полетът е планирано да бъде без пилот и нито първата степен Super Heavy, нито космическият кораб Starship (на него е кръстена цялата система) не е предвидено да се спуснат бавно на земята. Малко след изстрелването Super Heavy трябваше да се приводни - вероятно с по-голяма скорост от нужната, за да оцелее - в Мексиканския залив, а след непълна обиколка на планетата на суборбитална позиция ракетата трябваше да се разбие в Тихия океан до Хавай.
В неделната вечер Илън Мъск каза на тесен кръг хора: "Утре вероятно няма да успеем. Всичко е просто фундаментално много трудно." След това той допълни, че в най-добрия случай екипът ще събере данни как високата 120 м ракетна система се издига и как двете ѝ части ще се завърнат с маневриране обратно на планетата.
Starship е проектирана да бъде най-мощната подобна система в историята и почти два пъти по-мощна от Space Launch System (SLS) на НАСА, с която през ноември на полет около Луната и обратно бе изпратен корабът Orion.