16 Септември 2025вторник18:13 ч.

Технически проблеми отложиха старта на Starship на Илън Мъск

автор:Дума

visibility 2558

Първият тестови полет на цялата ракетна система Starship на компанията SpaceX бе отменен около 9 минути преди насроченото време заради проблем с първата степен.

Екипът продължи с предстартовото броене до 10 секунди преди излитането, но само за да събира данни за протичането на процедурите по зареждане с гориво.

Засега не е ясно какъв е проблемът, но втори опит може да се направи не по-рано от 48 часа. Причината е, че трябва от резервоарите да се изпразнят течният метан и кислород, използвани за гориво.

Полетът е планирано да бъде без пилот и нито първата степен Super Heavy, нито космическият кораб Starship (на него е кръстена цялата система) не е предвидено да се спуснат бавно на земята. Малко след изстрелването Super Heavy трябваше да се приводни - вероятно с по-голяма скорост от нужната, за да оцелее - в Мексиканския залив, а след непълна обиколка на планетата на суборбитална позиция ракетата трябваше да се разбие в Тихия океан до Хавай.

В неделната вечер Илън Мъск каза на тесен кръг хора: "Утре вероятно няма да успеем. Всичко е просто фундаментално много трудно." След това той допълни, че в най-добрия случай екипът ще събере данни как високата 120 м ракетна система се издига и как двете ѝ части ще се завърнат с маневриране обратно на планетата.

Starship е проектирана да бъде най-мощната подобна система в историята и почти два пъти по-мощна от Space Launch System (SLS) на НАСА, с която през ноември на полет около Луната и обратно бе изпратен корабът Orion.

Българинът прави неразумни инвестиции преди еврото

автор:Дума

visibility 567

/ брой: 172

БДЖ с намаления за ученици и студенти

автор:Дума

visibility 499

/ брой: 172

Годишната инфлация се задържа на 5,3 на сто

автор:Дума

visibility 457

/ брой: 172

Банкнотите в обращение у нас намаляват с 9%

автор:Дума

visibility 469

/ брой: 172

Отново бум на нелегални мигранти

автор:Дума

visibility 496

/ брой: 172

Работещи и пенсионери в Гърция с повече пари

автор:Дума

visibility 532

/ брой: 172

Тръмп шокиран от "меките" санкции

автор:Дума

visibility 510

/ брой: 172

Накратко

автор:Дума

visibility 456

/ брой: 172

Военни комикси

автор:Александър Симов

visibility 497

/ брой: 172

Парите на инвалидите

visibility 512

/ брой: 172

Къде е реалното производство?

автор:Гарабед Минасян

visibility 536

/ брой: 172

Ще събарят ли старите панелки за нови жилища?

visibility 557

/ брой: 172

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ