19 Юли 2025събота09:57 ч.

Технически проблеми отложиха старта на Starship на Илън Мъск

автор:Дума

visibility 2435

Първият тестови полет на цялата ракетна система Starship на компанията SpaceX бе отменен около 9 минути преди насроченото време заради проблем с първата степен.

Екипът продължи с предстартовото броене до 10 секунди преди излитането, но само за да събира данни за протичането на процедурите по зареждане с гориво.

Засега не е ясно какъв е проблемът, но втори опит може да се направи не по-рано от 48 часа. Причината е, че трябва от резервоарите да се изпразнят течният метан и кислород, използвани за гориво.

Полетът е планирано да бъде без пилот и нито първата степен Super Heavy, нито космическият кораб Starship (на него е кръстена цялата система) не е предвидено да се спуснат бавно на земята. Малко след изстрелването Super Heavy трябваше да се приводни - вероятно с по-голяма скорост от нужната, за да оцелее - в Мексиканския залив, а след непълна обиколка на планетата на суборбитална позиция ракетата трябваше да се разбие в Тихия океан до Хавай.

В неделната вечер Илън Мъск каза на тесен кръг хора: "Утре вероятно няма да успеем. Всичко е просто фундаментално много трудно." След това той допълни, че в най-добрия случай екипът ще събере данни как високата 120 м ракетна система се издига и как двете ѝ части ще се завърнат с маневриране обратно на планетата.

Starship е проектирана да бъде най-мощната подобна система в историята и почти два пъти по-мощна от Space Launch System (SLS) на НАСА, с която през ноември на полет около Луната и обратно бе изпратен корабът Orion.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ