19 Ноември 2025сряда23:18 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Студентите ни в чужбина ползват базов пакет услуги

/ брой: 187

автор:Дума

visibility 3283

По време на своето обучение в държавите от Европейския съюз, тези по Споразумението за Европейското икономическо пространство (ЕИП) и  Швейцария, българските ученици, редовни студенти и докторанти по държавна поръчка могат да ползват медицинска помощ от пакета на публичното здравеопазване в съответната държава, съобщиха вчера от НЗОК, цитирана от БГНЕС. Това право те имат, ако са с непрекъснати здравноосигурителни права съгласно българското законодателство.
Според европейските регламенти приложимо осигурително законодателство за учениците и редовните студенти е това на държавата, от която идват основните средства за тяхната издръжка. Обучението в друга държава се приема за временен престой там, а доказването на валидно здравно осигуряване в компетентната държава и на медицинска помощ на български ученици, редовни студенти и докторанти по държавна поръчка в  държавите от ЕШС и Европейското икономическо пространство, се осъществява единствено с валидна Европейска здравноосигурителна карта (ЕЗОК), обясняват от НЗОК. Предоставената неотложна медицинска помощ на българските учащи се е за сметка на НЗОК. Информация за процедурата по издаването на ЕЗОК, както и за пунктовете на фирмата-изпълнител има на сайта на НЗОК в рубрика "Вие питате".
ЕЗОК е валидна една година (в общия случай). При изтичане на срока й лицата подават документи за издаване на нова. За целта учащите се следва да не прекъсват своето здравно осигуряване в България. Ако те са редовни студенти до 26 г., непълнолетни или ученици, здравните им вноски са за сметка на републиканския бюджет на България.
При записване в съответното учебно заведение в ЕС и при успешното завършване на всяка учебна година/семестър редовните студенти трябва да представят в съответното териториално поделение на НАП по местоживеене в България удостоверение със заверен превод на български език от чуждото учебно заведение. Документът удостоверява, че те са редовни студенти там и здравните им вноски ще бъдат заплатени от републиканския ни бюджет.
Редовните студенти над 26-годишна възраст трябва да се самоосигуряват, като внасят (лично или чрез пълномощник) дължимата сума за здравни вноски по обявените от НАП сметки и подават в съответното териториално поделение на НАП Декларация 7 за лица, подлежащи на самоосигуряване. До 25-о число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят здравните осигуровки, трябва да се извършва банков превод на дължимата здравна вноска.
Ако български редовен студент в държава от ЕС, ЕИП или Швейцария започне легална работа там (извън временната студентска почасова заетост), той подлежи на осигуряване в държавата, където е започнал работа. Тогава компетентна държава за здравното му осигуряване е държавата по месторабота, уточняват от НЗОК.

Зимната ваканция у нас поскъпва с до 10 на сто

автор:Дума

visibility 2849

/ брой: 217

Пускат единен електронен билет в транспорта

автор:Дума

visibility 1881

/ брой: 217

Държавата печели от енергетика и военна промишленост

автор:Дума

visibility 2363

/ брой: 217

Взехме нов заем за 300 млн. лв.

автор:Дума

visibility 2315

/ брой: 217

СС на ООН прие резолюция за Газа

автор:Дума

visibility 2363

/ брой: 217

Проверки за глоби в Босна и Херцеговина

автор:Дума

visibility 2077

/ брой: 217

Мадуро е готов да се срещне с Тръмп

автор:Дума

visibility 2634

/ брой: 217

Армейски колапс грози Украйна

автор:Дума

visibility 2249

/ брой: 217

Сезон на добавките

автор:Аида Ованес

visibility 2557

/ брой: 217

Бойкот на заведенията

автор:Иван Бакалов

visibility 2405

/ брой: 217

Викане срещу празна обществена сграда

visibility 2132

/ брой: 217

Имаш ли спестени пари да ми услужиш?

автор:Аида Ованес

visibility 2354

/ брой: 217

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ