23 Май 2024четвъртък19:49 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

На фокус

Страховитата система на забавачките

Столичната община продължава да бяга от търсене на решение на проблема с недостига на места в детските ясли и градини

/ брой: 55

автор:Деси Велева

visibility 1584

Столичните майки й викат "системата". Всички добре я познават, затова няма нужда да уточняват пълното й име и какво прави. Чували са този термин още с появата на бебетата си и той често ги преследва в следващите 4-5 години от живота им. Всяка пролет системата гълта децата им и ако имат късмет, не ги изплюва. 

И не, това не е онази система, която убива. Става дума за Информационната система за обслужване на детските заведения в Столичната община, добре известна в определени среди като ИСОДЗ. Чиновниците й махнаха катинара и от 18 март тя свободно приема всякакви кандидатури за прием на малчугани в детски ясли, градини и предучилищни групи в училищата. Катинарът ще бъде поставен отново на 9 май, а после - каквото сабя покаже. 

Вече близо десетилетие приемът на малчуганите в София става по еднинни правила, общи за всички детски заведения, които се измислят от общинските чиновници през зимния сезон, за да се изпробват през пролетта и резултатите да излязат наесен. От критерии за прием изобщо нямаше да има нужда, ако местата в градините и яслите бяха достатъчно и удовлетворяваха в максимална степен щенията на родителите да тръгнат на работа и да поверят отрочетата си на педагози и медицински сестри. 

Както е добре известно обаче, в едни тъмни времена - 90-те години на миналия век, нечисти сили затвориха, реституираха и преобразуваха десетки забавачки. Няколко години по-късно грозният резултат излезе наяве - няма градини, няма групи, няма места, няма кой да гледа децата, няма как майките да се върнат на работа. Тук дойде и важната роля на ръководството на общината - да реши проблема с недостига. Естествено, най-простият изход бе в строежа на нови сгради, връщане на стари при възможност и приспособяване на други за временно ползване. Управниците явно не приеха въпроса като приоритетен, надявайки се, че популацията на хлапета няма да расте неконтролируемо и затова не предприеха нужните спешни действия. С всяка следваща година обаче се оказа, че градското население се размножава твърде неразумно и недостигът на места в забавачките е достигнал внушителни размери. 

Тогава именно се появи и "системата" - структура от правила за избор на най-заслужилите деца, които ще имат честта да посещават детските градини. С нея общината уж се бори за обективност при приема, но всъщност разделя малчуганите на достойни и по-малко достойни, на правоимащи и по-малко правоимащи. В търсене на измамна справедливост общината буквално всяка година променя правилата за класиране и така сменя водачите на приемните листи - една година са децата и внуците на работещите в системата, друга - близнаците, трета - децата на родители, работещи в квартала, през следващата приоритетни са семействата с уседналост над 3 години в административния район. И така, докато се задоволят, макар и временно, претенциите на различни групи родители. Непрекъснатата смяна на критериите обаче създава повече неудобства, отколкото ползи. Нагнетява до безкрай напрежението у вече изнервените родители, които не знаят кое правило ще ги хване и какви са шансовете им след една, две, три години. 

За администрацията на ул. "Московска" 33 обаче в момента друг изход няма. Когато не си построил две десетилетия достатъчно детски градини и сега няма как да оправдаеш бездействието си, единственият ти ход е да отвличаш фокуса на вниманието. Вместо да насочваш обществения интерес към нелицеприятната общинска пасивност, е по-лесно да противопоставиш родителите, да ги предизвикаш да се изпокарат кое дете има повече право да постъпи в градина и да се забавляваш със зрелището. Тъкмо това ставаше миналата година, същото предстои да се случи и през настоящата приемна кампания. Вярно е, че през първите дни на отварянето на страховитата система родителите все още са в шок от малкото отпуснати бройки за техния район и набор, но до седмица-две негативната им емоция ще се насочи натам, накъдето очакват от общината - към другите майки. Ще започнат препирни за сменени адреси, обиди към дошлите от провинцията, нападки заради втори деца, ползващи предимство, пренебрежение към децата със специални образователни потребности... Все занимания, отвличащи вниманието от основния въпрос - къде са обещаваните детски градини и ще ги има ли или от кметството разчитат само на намаляваща раждаемост? Престъпно безхаберие, целенасочена политика, бягане от отговорност? Какъвто и да е отговорът за действията и бездействията на Столичната община, жертви са децата и родителите им. Системата ще продължи да ги мачка, да ги тормози и смазва, докато започнат да се спасяват поединично. 

11 400 деца влизат в градините наесен


Около 11 400 деца ще влязат в детските градини и ясли наесен. Бройките бяха оповестени на 18 март и за свободните места ще може да се кандидатства до 9 май. Още 2300 ще могат да бъдат класирани в подготвителните класове в училищата, но традиционно към тях интересът е по-малък. 

Основен проблем и тази година ще остане приемът в ясли, където дефицитът е най-голям. През миналогодишната кампания той достигна 5000. Тази година бройките са завишени, тъй като общината реши да допусне повече деца в една група. 

Новото тази година е и, че се спира приемът с медицинска бележка на деца с хронични заболявания, те ще бъдат класирани само, ако имат ТЕЛК. За болните малчугани са отпуснати 1000 места. За хлапетата със специални образователни потребности бройките са 700.

Тази година близнаците, вторите и породените деца ще бъдат класирани по общите критерии и ще попаднат в един списък с хлапетата, които не ползват предимства. В социалната опашка остават само деца без родители, от приемни или многодетни семейства, деца в риск или с болни родители.

От следващата година от кметството са подготвили поредните нови правила за прием. Въвежда се уседналост, като за адрес в административния район на градината от поне 2 години ще се дават 3 точки, а между 1 и 2 години - 2 точки. За адресна регистрация в София над 2 години бонусът ще е 2 точки, а между 1 и 2 години - 1 точка.

С над 80% се сринаха чуждите инвестиции

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 95

Между 80 и 150 лева на година за застраховка на жилището

автор:Дума

visibility 360

/ брой: 95

Част от лавандулата може да остане по полето

автор:Дума

visibility 358

/ брой: 95

Три страни в Европа признават Палестина

автор:Дума

visibility 345

/ брой: 95

Румъния вдига с 10% най-ниските заплати

автор:Дума

visibility 349

/ брой: 95

ЕС одобри закон за изкуствения интелект

автор:Дума

visibility 341

/ брой: 95

Нидерландия забранява международните осиновявания

автор:Дума

visibility 326

/ брой: 95

За нормално бъдеще

автор:Ина Михайлова

visibility 713

/ брой: 95

България не е готова за еврозоната

автор:Евгени Гаврилов

visibility 367

/ брой: 95

Позорна статистика

автор:Аида Паникян

visibility 361

/ брой: 95

Защо парите бягат

автор:Евгени Гаврилов

visibility 342

/ брой: 95

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ