18 Септември 2024сряда16:38 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Стачкува най-мощната обсерватория в света

/ брой: 196

автор:Дума

visibility 44

Служителите на най-мощната космическа обсерватория в света излязоха в стачка с искания за по-високи заплати и по-добри условия на работа, предадоха АФП и АП. Близо 200 работещи в станцията на радиотелескопа в пустинята Атакама в Чили настояват за 15% увеличение на заплатите и премии за работата на голяма надморска височина в изолиран район.
Радиотелескопът на Атакама (известен като АЛМА - Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) е разположен на отдалечено плато на около 5000 м надморска височина близо до село Сан Педро де Атакама, на 1700 км северно от Сантяго. Работещите в станцията са изложени на силни ветрове, разреден въздух и значителни температурни спадове. Служителите работят на 12-часови смени в продължение на 8 дни, следвани от 6 дни почивка. Тази система е смятана за изтощителна поради непрестанните промени в надморската височина и температурата.
Мястото е отлично за космически наблюдения поради липсата на влажност и слабото смущение от други радиосигнали. АЛМА може да наблюдава невидима за човешкото око светлина и да прониква през гъстите облаци космически прах в търсене на информация за зараждането на Вселената.
Проектът на стойност 1,4 милиард долара е финансиран съвместно от САЩ, Канада, Япония и Европа. АЛМА е подготвян в продължение на 10 години и е започнал работа преди пет месеца. Той използва 66 антени, които могат да работят едновременно и действат като един-единствен гигантски телескоп.
Направените снимки се обработват от Корелатора - един от най-мощните компютри в света, специално изработен за този проект, който може да извършва до 17 квадрилиона операции в секунда.

Токът в Южна Европа - до пет пъти по-скъп

автор:Дума

visibility 513

/ брой: 178

Фон дер Лайен ни даде постен и скромен ресор

автор:Дума

visibility 555

/ брой: 178

Единайсет жени в новата Еврокомисия

автор:Дума

visibility 543

/ брой: 178

Атина иска европейско решение за мигрантите

автор:Дума

visibility 536

/ брой: 178

Накратко

автор:Дума

visibility 445

/ брой: 178

Ще се примири ли ЕП?

автор:Кристиан Вигенин

visibility 553

/ брой: 178

Светът по ръба на глобална и ядрена война

автор:Юри Михалков

visibility 550

/ брой: 178

Такса смет или национална криза с боклука?

автор:Барбара Пейчинова

visibility 511

/ брой: 178

Неуредици

автор:Барбара Пейчинова

visibility 534

/ брой: 178

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ