Спрялата индустрия намалила парниковите газове
/ брой: 101
България става шумна, прашна и енергийно неефективна, сочат данните от Националния доклад за състоянието на околната среда в страната за 2011 г., данните от който бяха коментирани от служебния министър на околната среда и водите Юлиян Попов на пресконференция вчера.
Като положителни тенденции министърът открои намаляването на емисиите на парникови газове заради спрялата индустрия, доброто състояние на водите и повишаването на екологичното самосъзнание на българите. То е трудно измеримо, но ако протестите са мерило, то значи е високо, коментира Попов, цитиран от БТА.
Като тревожен фактор той очерта високите стойности на фини прахови частици във въздуха, които могат да доведат до тежки здравни проблеми. По думите му държавните институции и местната власт трябва да направят всичко възможно, за да променят тази картина.
Основни източници на фини прахови частици са транспортът и битовото отопление. По думите на Попов обаче газификацията не е изход, тъй като е скъпа и приоритет трябва да е енергийната ефективност на сградите. Министърът изрази готовност да задвижи процеса за финансиране на граждански проекти за слънчеви бойлери и газови инсталации с пари от продажбата на държавни емисии.
Голяма част от ТЕЦ е на лигнитни въглища, което води до тежки замърсявания и високи стойности на серен диоксид, посочи Попов. Според него част от тази евтина енергия се плаща със здравето на хората. Ако въглищната енергетика трябваше да плаща за здравните щети, които причинява, щеше да е четири пъти по-скъпа, цитира той наскоро направено изследване.