Сплотяваме и забавлявaме, или що е тийм билдинг
Различните инициативи далеч от службата не карат хората да мислят еднакво, а да работят заедно, като това да им носи положителни емоции и удовлетворение
/ брой: 168
Чуждицата "тийм билдинг" в последно време навлиза все по-активно в речника на българите. Това словосъчетание всъщност включва поредица от най-често забавни инициативи, сплотяващи и изграждащи екипа. Рано или късно на съвременния човек му се случва и подобно чудо в живота. И той бива изправен пред предизвикателството да мисли, планира, да решава поставени задачи и максимално да си сътрудничи с колегите си чрез използване на тези упражнения. Участващите в тях имат възможност да се сближават един с друг, да изграждат по-добри взаимоотношения, както и да се подсилват индивидуалните им силни страни. Обикновено след това се провеждат дискусии с всеки член на екипа - най-често заедно с останалите, за да се обсъдят изживяванията по време на игрите, както и постигнатите резултати.
Класически тийм билдинг активности, приложими за повечето професии, може и да изглеждат обикновени, но всъщност са доста забавни и ползотворни. Съществуват различни методи, дейности, игри и стратегии, чиято основна цел е да се подобри работната среда в колектива. Любопитен факт е обаче, че самите инициативи се провеждат далеч от работното място. Приключенският дух на игрите оказва положително въздействие върху участниците и ги изправя пред непознати трудности и дилеми, които едва ли биха срещнали в реалния живот или в службата. Но именно в тези екстремни ситуации хората разбират много истини за съотборниците си и се учат да мислят и действат заедно за постигане на обща цел.
Една от вероятно най-лесните игри по време на тийм билдинга се нарича "Благодарствени бонбони". Всеки от участниците взема няколко от предложените лакомства и трябва да ги даде на колеги, които са му помогнали или на които разчита най-много. Случва се двама-трима души от екипа да съберат повече бонбони от всички останали, а останалите с най-малко - да разберат, че трябва да променят определени неща в поведението си, ако искат да бъдат пълноценни членове на колектива. "Играта на имена" пък се смята за идеално начало на ефективното сплотяване, като провокира опознаване на колегите с помощта на прилагателните. В този тип тийм билдинг е вложено и малко предизвикателство към паметта и вниманието на екипа. Забавно е и "Споделянето на камъчета", което изисква участниците да вземат от купичката колкото преценят, а после да разкрият за себе си неща, за които хората наоколо не са и подозирали.
Подобни упражнения са изключително полезни за изграждането на доверие в екипа, твърдят специалистите. Като цяло българите сме доста мнителни и предпазливи хора. Трудният живот ни е научил да се доверяваме само на нещата, които можем да материализираме, а когато трябва и да даваме пари, мнителността ни се удвоява. И именно тийм билдингът може да ни помогне да разберем, че в бизнеса, както и в живота, за да получиш, трябва най-напред да дадеш. Публична тайна е, че крайният успех на всяка дейност зависи от изпълнителите й. А колкото по-сплотено, задружно и съгласувано работят всички служители от екипа, толкова по-високи резултати ще има.
Хората, които се познават добре, работят по-ефективно, защото всеки знае какво се очаква от него и какво може да очаква от другите, уточняват експертите. И именно това е основната цел на тийм билдинга - да съгласува дейността на отделните колеги, като им помогне да се опознаят, да се сближат и да научат повече за себе си и за околните.
Всеки ръководител е наясно, че истински добър екип се изгражда изключително трудно. Изисква се дълго време да събереш различни хора на едно място, а да искаш да мислят и да действат еднакво е непосилна задача за всеки началник. И най-ценното на тийм билдинга е, че не кара хората да мислят еднакво, а да се стремят да работят заедно и това да им носи положителни емоции и удовлетворение.
Изграждането на екип по време на забавление обаче е съпътствано от доста заблуди. Много хора погрешно смятат, че тийм билдинг и забава сред природата е едно и също. За да се повиши сплотеността на екипа и да се подсили взаимното уважение между колегите, трябва това да бъде осъзнато и желано от всички в колектива.
Преди всичко обаче тийм билдингът е управленска техника, която се използва от мениджърите на дадена фирма или предприятие в определени моменти. Например, ако се прецени, че трябва да се подобри комуникацията или сътрудничеството между отделите в компанията. Сплотяването е необходимо и когато се вземат важни и бързи решения. Благодарение на тийм билдинга по-лесно се определят целите и мотивацията на служителите, както и се изясняват ролите за изпълнението на определена задача.
каре
Накои прости правила за доброто изкарване
За да не се превърне тийм билдингът в тийм дистроинг, добре е да се спазват няколко елементарни правила.
- Не взимайте със себе си гаджето или съпругата. Тийм билдингът е място за колеги, а не за семействата им. Целта му е да сплоти екипа, да заздрави отношенията във фирмата и да "отвлече" служителите от работния им ритъм, както и от всекидневните грижи, включващи и отношения с половинките.
- Не се разхождайте гол в стаята, освен ако не сте сам. Не забравяйте, че не сте си у дома, където може и да се размятате по без бельо или да спите дибидюс. Това, в крайна сметка, си е ваша работа, но точно заради това не е нужно колегата, с когото делите хотелската стая, да вижда "голата истина". В това понятие може да се включи и прекалено шумната гаргара рано сутрин или странните упражнения, които наричате физзарядка. Хубаво е след тийм билдинга хората да остават с приятни спомени.
- Не преяждайте - независимо каква и колко храна ви се предоставя безплатно в хотела, не е нужно да се тъпчете. Дори и да си представим, че яденето е по-вкусно и от манджите на баба ви, дори и от кухнята да изпълняват всичките ви капризи, сам си дръпнете юздите. Нали си спомняте онова усещане, когато сте преяли, панталонът ви крещи от опънат ужас, а вие искате само да се довлачите до леглото и да се проснете за няколко часа? Е, сега си представете същата ситуация, но сред колеги. Лошо, нали? Точно заради това, дори и колежката вегегарианка да ви поднася щедро сочната си пържола, по-добре галантно отклонете поканата. В името на доброто изкарване.
- Не се надпивайте с шефа, въпреки че почти всеки служител вярва, че е много по-добър от началството си, че го превъзхожда многократно и че само ако не му беше ръководител, щеше да провери силата му. И един ден идва тийм билдингът. А вас ви озарява "гениалната" идея, че точно сега е моментът да докажете на шефа си, че сте нещо повече от него. Като се опитате да го надпиете. Огромна грешка! Дори и да сте почти убеден, че ще успеете да паднете втори от масата, не си заслужава. Защото на сутринта ще се чувствате точно толкова зле, колкото и ще изглеждате. А и шефът ви ще бъде трезвен и отново ще ви е началник. Изобщо, надпиването с колеги не е добра идея, тъй че я забравете.
- Избягвайте свалките с колежките, дори и от дълго време да сте чакали подходящия момент, в който да подхванете задълбочен разговор със симпатичната колежка от съседния отдел. Тийм билдингът обаче не е никак подходящ момент. Тогава всички са развълнувани, изпаднали са в еуфория и се създават измамни усещания. Съгласете се, би било много неприятно, ако нещо между вас се случи на този прословут тийм билдинг и останете с впечатление, че мацката е в краката ви. А в момента, в който стъпите на "офисна земя", тя мигом изстива към вас и добива "нечист" интерес към друг... Просто не си го причинявайте.
- Дръжте си езика зад зъбите. В стресова ситуация, когато си пийнем или просто за да разчупим ледовете, обичаме да говорим. Лошото е, че в повечето случаи споделяме интимни тайни за себе си, за любовния си живот, за миналото си, за бъдещето си, за роднини и врагове... Все неща, които едва ли интересуват точно колегите ни. Трудно е, но се опитвайте на тийм билдинга да не стоварвате мъките си върху хората около вас, освен ако изрично някой не ви помоли за това. Ако пък ваш колега сам поиска да му разкажете, значи и той е достатъчно пиян, за да го понесе.
- Не показвайте тъмната си страна. Не е добре репутация, градена с години, да се срине за няколко часа. Най-добре е да се постараете да запазите ореола си, за да не стигнете от "осанна" до "разпни го".
- Не снимайте срамните моменти. Въпреки че първата реакция, когато видите някой от програмистите или шефовете да лежи по лице на масата, е да го щракнете с фотоапарата или да документирате момента с камера. По-добре недейте. Смилете се над душицата му и недейте да се гаврите, защото след миг може и вие да сте на негово място. А никой не би искал да си припомня от фейсбук нещата, които са му се случили на тийм билдинга. Понякога те са толкова жестоки, че повечето човешки същества трудно ще ги понесат. И тогава всички ще се молят никой да не беше снимал.