Спешно отпускат пари на наводнените райони
Търсят се варианти за възстановяването на "Напоителни системи"
/ брой: 242
Средства за компенсация и укрепване на пострадалите от пороите райони спешно ще бъдат отпуснати от държавата, стана ясно от изявление на Лена Бориславова, началник на политическия кабинет на премиера Кирил Петков. "За пръв път, вместо да се действа първо, а после да се плаща, ще се въведе нов модел. Областните управители бяха инструктирани, заедно с компетентните министерства, в спешен порядък да се представят доклади за необходимите дейности с разчетени цени. До края на седмицата да се прецени какви са щетите и да бъдат отпуснати средства за възстановяване и изграждане на срутените мостове", заяви Бориславова. Има решение да се търси отговорност на лицата, които са правили рехабилитация на съоръженията през последните две години и въпреки това се е стигнало до инцидентите през последните дни.
Някои от областните управители са представили на премиера Петков първоначални разчети за необходимото финансиране. "Заради новия модел, който се опитваме да въведем, те ще трябва да допълнят докладите си. Искаме да имаме пълната информация за количествено-стойностни сметки и единични цени, преди да започне работата", обясни Бориславова. Изявлението й бе след спешна среща на областните управители на Пловдив, Смолян и Кърждали с министри от кабинета във връзка с наводненията.
По-рано министърът на земеделието Иван Иванов отбеляза, че немалка част от проблемите са причинени от повреди на съоръженията на "Напоителни системи". В тв интервю той заяви, че дружеството с години е било занемарено, а до ситуацията се е стигнало, след като съоръженията са били разрушени, нарязани на скрап, помпените станции - съсипани, а каналите са неподдържани.
След като спаднат нивата на реките, дигите ще бъдат възстановени. Иванов припомни, че всеки земеделски стопанин, който е загубил своите площи и продукция, трябва да се обърне към съответната общинска служба по земеделие и да предяви своите претенции, за да бъде обезщетен. Той пое ангажимент да посети засегнатите области и да проследи как ще протече процесът по обезщетяване. Хората трябва да усетят, че държавата седи зад тях, подчерта Иван Иванов.
Министърът заяви, че в Плана за възстановяване и устойчивост има елемент, който засяга възстановяването на "Напоителни системи", такъв има и в Стратегическия план за възстановяване на земеделските региони, който е част от Общата селскостопанска политика от 2018 г. на ЕС. Няма как да има земеделие без напояване, посочи министър Иванов. Той припомни водната криза отпреди две години, която, освен че остави много хора без питейна вода, създаде сериозен проблем и сред земеделските производители, на които е било спряно напояването. Имаме амбицията след ревизирането на тези проекти и финализирането на този процес с ЕК и по двете програми да започне възстановяване на такива съоръжения, каза Иван Иванов.