26 Юни 2024сряда22:34 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Спасо-хаус* срещу "Мисури"

/ брой: 61

visibility 87

Евгений Шестаков

Американското посолство в Москва даде своята оценка на териториалните претенции на Япония върху Курилските острови.
Може би е съвпадение, но уточненията на Спасо-хаус на практика съвпаднаха по време с прелитането над Курилите на японския премиер Наото Кан. Вярно е, че той от съображения за сигурност предпочете да се държи на прилично разстояние от руската земя.
Както съобщи Интерфакс, на молбата да обяснят официалната позиция на Вашингтон във връзка с териториалния проблем между Русия и Япония, в американското посолство в Москва заявили, че Белият дом признава японския суверенитет върху островите в Курилите и заедно с това подкрепяли усилията на Москва и Токио за подписване на мирен договор.
Напоследък обаче американските дипломати все по-рядко публично споменават японския суверенитет и все по-често акцентират върху необходимостта от мирен диалог между Русия и Япония. В тази връзка Спасо-хаус предаде на "Российская газета" стенограмата на последното изказване по темата Курилите на и.д. заместник-началник на пресслужбата на Държавния департамент на САЩ Марк Тонер. На настоятелните въпроси на журналистите да даде оценка на изострянето на ситуацията около островите, той заявява буквално следното: "Позицията ни по Северните територии е абсолютно ясна. Ние призоваваме страните към диалог, защото е съвсем очевидно, че на нас ни е необходима регионална стабилност."
Спасо-хаус, както обясниха пред вестника ни в дипломатическата мисия, само е предал на Интерфакс изказванията, направени във връзка с Курилите от официалния представител на Държавния департамент Филип Кроули. Да не забравяме обаче, че той подкрепяше японския суверенитет над островите преди година. Но тъй като оттогава насам няма никакви нови указания как да отговаря посолството във връзка с руско-японския спор, то още веднъж е публикувало миналогодишната позиция на американската администрация.
Едва ли в Белия дом сериозно се надяват в обозримо бъдеще на по-нататъшен диалог между Токио и Москва във връзка с Курилите. Както заяви официалният представител на руското външно министерство Александър Лукашевич, не може и дума да става за преговори с Япония по териториалния въпрос, "защото позициите на страните се разминават радикално". В ситуация, когато официалният Токио използва курилската тема за решаване на вътрешнополитически задачи, е безсмислено да се води диалог. Изказванията на американските официални лица само подгряват ситуацията, правейки утопични всички разговори за мирен договор между Москва и Токио. Може би това е скритата цел на американската дипломация, която публично разсъждавайки за регионалната стабилност, в същото време съзнателно поощрява японския радикализъм във връзка с островите.
На 2 септември 1945 г. на борда на американския кораб "Мисури" е бил подписан актът за безусловната капитулация на Япония. Впоследствие, въпреки липсата на мирен договор със СССР, Япония влезе в ООН, което по онова време автоматично означаваше отсъствие на териториални спорове с участниците в тази организация. В мирния договор от Сан Франциско, подписан от Япония и САЩ през 1951 г., беше регистрирана принадлежността на Курилските острови към Съветския съюз. Тези факти би трябвало да са сложили юридическата точка на японските претенции. Оказва се, че нещата не стоят така. Днес официален Токио без притеснение обявява, че не е съгласен с резултатите от Втората световна война. При това сред държавите, които имат териториални спорове с Япония, освен Русия, са двете Кореи, Китай и Тайван.
Изявленията на Вашингтон в подкрепа на японските претенции за Курилските острови означават мълчаливо съгласие на американската администрация за преразглеждане на резултатите от Втората световна война, най-малко в Азиатския регион. И въпреки че официално Белият дом нищо подобно не е заявявал, трудно е да се приеме поощряването на японските претенции по друг начин.


* Спасо-хаус е резиденцията на американския посланик в Москва  

Джулиан Асанж излиза на свобода

автор:Дума

visibility 550

/ брой: 119

Еманюел Макрон плаши с гражданска война

автор:Дума

visibility 498

/ брой: 119

Мицкоски иска промяна на преговорната рамка

автор:Дума

visibility 522

/ брой: 119

Накратко

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 119

Колко да е ново?

автор:Ина Михайлова

visibility 1238

/ брой: 119

Учи здраво, за да печелиш добре

автор:Аида Паникян

visibility 498

/ брой: 119

Мъченикът на свободата

автор:Александър Симов

visibility 496

/ брой: 119

Колкото повече, толкова повече...

автор:Юлия Кулинска

visibility 578

/ брой: 119

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ