15 Януари 2025сряда07:03 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Разследване

Случаят НБУ

Министър Сергей Игнатов като ректор "произвеждал" магистри за 6 дни, нарушавайки грубо закона

/ брой: 227

автор:Велиана Христова

visibility 6457

Как се става магистър във висше училище знае всеки, който има отношение към висшето образование. Ако кандидатстваш в регулирана специалност - като право, архитектура и медицина, постъпваш в първи курс и знаеш, че ти предстои минимум 5 години обучение. По всяка друга специалност, за да постъпиш в магистратура, трябва да си дипломиран бакалавър и обучението в новата степен трябва да е минимум 1-2 години. Така пише в Закона за висшето образование.
Оказва се обаче, че у нас е възможно човек да стане магистър за 6 дни. Ако ректорът на Нов български университет му подпише дипломата. Нещо повече, възможно е да постъпи в магистратура, без да има диплома за бакалавър - в Нов български университет. Това става ясно от въпрос, който депутатът Лютви Местан (ДПС) е задал към министър Сергей Игнатов в рамките на парламентарния контрол.

Правителството на Иван Костов по мистериозен начин подари държавна сграда на частния НБУ

 Случаят стана известен благодарение на сигнал, подаден в парламентарната Комисия за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика. В края на февруари 2006 г. в НБУ е записан студентът В.С. По това време той няма диплома за висше образование и все още е студент в бакалавърска програма на Националната музикална академия. Държи държавните изпити в НМА в края на ноември и дипломата си за бакалавър получава там на 14 декември 2006 г. Но три дни по-рано... на 11 декември 2006 г., полага държавните изпити за магистър в НБУ и на 20 декември 2006 г. защитава магистърската си теза там. Както и да го гледа човек, фактът е безпощаден - въпросният студент полага почти едновременно завършващите изпити и за бакалавър в НМА, и за магистър в НБУ. Такова нещо според закона изобщо не е възможно. Малка подробност в скоби: докато в течение на 10 месеца е "учил" в НБУ, държавата е плащала издръжка за него в НМА, защото там е бил в държавната поръчка.
Как е могло да се случи? Лесно. В НБУ просто записват хора със средно образование от други вузове, които още не са завършили бакалавърската степен, като... курсисти в магистърските програми. Което е грубо нарушение на закона. Курсистите, видите ли, не са студенти. А един ден, когато си получат бакалавърската диплома, си продължават вече започнатия магистърски курс.
Всъщност преди няколко месеца и друг частен вуз - Варненският свободен университет, си направи подобна гаргара със закона - записа "курсисти", които не са издържали матурите и нямат диплома за средно образование. Всички медии писаха. Министър Сергей Игнатов не реагира срещу вопиющото нарушение на закона.  
Според депутати от антикорупционната комисия на нейното запитване по случая В НБУ министър Сергей Игнатов отговорил, че В.С. е приет за курсист, защото такава практика е въведена с  Наредбата за студентите в НБУ. И младият човек бил придобил студентски права в НБУ след получаването на дипломата си за бакалавър от НМА. Значи, на 14 декември 2006 г. ги е придобил, а на 20 декември 2006 г. вече ги е "изконсумирал" изцяло! Колко ли такива "курсисти" са завършили НБУ в последните няколко години, "съгласно Наредбата за студентите" на вуза?
По принцип такъв отговор от министър не би трябвало да е възможен, понеже никоя наредба на никой вуз не може да противоречи на закона и да го нарушава. Но този отговор е още по-невъзможен, понеже споменатата наредба, както сочи справка на ДУМА в сайта на НБУ, е приета от Академичния съвет на вуза на 19 юни 2007 г. (изменена на 24 март 2009 г.). Сиреч - наредбата, според която уж е приет В.С. в НБУ, е създадена в най-добрия случай 6 месеца след неговото дипломиране там за магистър.
 А ако все пак старозагорецът е бил записан в магистратура в НБУ, без да е бакалавър, как е завършил курса за 10 месеца, след като законът постановява магистратурата да е минимум една година? В НБУ тя е година и половина. И как ректорът на НБУ е подписал такава диплома? На която стои държавният герб на Република България! Според студенти в музикалните специалности на НБУ, програмата за магистър по "Вокална педагогика" включва лекции и упражнения с общ хорариум над 400 часа. За случая в медиите също е имало писания тази година.
Във въпроса си Лютви Местан пита министъра какви мерки ще предприеме съгласно правомощията, дадени му от Закона за висшето образование и като отговорен за неговото изпълнение, срещу ректора, извършил нарушението. И ще се обърне ли по случая към специализираните органи. Да добавим едно изречение от текста на внесения от Местан въпрос: "Съзнавам деликатността на ситуацията, защото, твърди се, нарушителят сте Вие като ректор на НБУ. Бедата е, че Вие сте и министърът".
Читателят отдавна се е досетил, че ректор на НБУ през 2006 г. е Сергей Игнатов, днешният министър на просвещението. Който ревностно прати Софийския университет на прокурор, защото според медийни публикации прехвърлял много студенти от други вузове в специалността право. За двойния аршин спрямо СУ очевидно си има причина.
И още един щрих - в личния сайт на същия "магистър" В.С. пише, че в момента той е... пред завършване на докторантура в НБУ.
Сега може би е по-ясно с какви цели министър Игнатов прокара през НС абсурден закон за академичното израстване, в който липсват каквито и да било изисквания и критерии за присъждане на степен "доктор" и за заемане на длъжностите доцент и професор.  
 

Общините са получили само половината пари от държавата

автор:Дума

visibility 537

/ брой: 7

Общините са получили само половината пари от държавата

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 7

Руските фирми у нас са близо 13 хиляди

автор:Дума

visibility 483

/ брой: 7

Хърватия преизбра Зоран Миланович

автор:Дума

visibility 540

/ брой: 7

Уолц: Нереалистично е Украйна да си иска Крим

автор:Дума

visibility 528

/ брой: 7

Тиери Бретон: Анулирахме изборите в Румъния

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 7

В София посрещнаха Китайската нова година

автор:Таня Глухчева

visibility 423

/ брой: 7

Стига безвремие

автор:Ина Михайлова

visibility 1223

/ брой: 7

Паметници, памет и мир

автор:Нина Дюлгерова

visibility 534

/ брой: 7

Винаги съм получавал само хубави роли

автор:Дума

visibility 510

/ брой: 7

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ