След президентството прокуратурата нахлу и в МВР
Антон Кутев предупреди, че има опасност от открита война между институциите
/ брой: 104
След обиските и арестите в президентството миналия юли сега прокуратурата нахлу и в МВР - в разгара на проверката на незаконното подслушване на опозиционни политици. Прокуратурата прави опити открито да се меси в работата на изпълнителната власт, обяви в позиция на правителството говорителят му Антон Кутев. Повод за думите му се оказаха разпитите на новите началници на ГДБОП, ДАНС и ДАТО, както и зрелищният обиск и претърсването на дома и кабинета на Ангел Папалезов от Главна дирекция "Национална полиция". Кутев посочи, че новият шеф на ГДБОП е привикан 2 дни след като е назначен, а на ДАНС - ден след като заел поста си, подобна е ситуацията и със зам.-председателят на ДАТО. "Във вторник вечер беше привикан и Ангел Папалезов, като му бяха направени личен обиск и претърсване в жилището му без да му е повдигнато обвинение. Той е бил разпитван и като свидетел". Виждаме как след президентската институция прокуратурата влиза със сила и в МВР, което заплашва да прерасне в открита война на институциите. В период на служебно правителство, когато законодателната власт не работи, виждаме опити прокуратурата открито да се меси в работата на изпълнителната власт. Ние подкрепяме всички усилия да се преследват виновните според закона, но сме разтревожени от опитите да се сплашват ключови служители на службите за сигурност и да се забавят или осуетяват проверки в системата на вътрешните работи", заяви Кутев. Той призова всички институции да проявят разум и да работят единствено за издигане на държавността и правовия ред в България.
Вътрешният министър Бойко Рашков пръв алармира във вторник, че прокуратурата е нахлула във ведомството му и провежда обиски и претърсвания на кабинети, а Националната следствена служба привиква десетки служители на разпит от назначените от него проверяващи по аферата с подслушванията на политици, включително и новите шефове на ДАНС и ГДБОП Пламен Тончев и Калин Янков. За да замажат ситуацията, от ведомството на Иван Гешев пуснаха прессъобщения според които Тонев отишъл на разговор по своя инициатива, отделно с Гешев се е срещнал и Янков. Следобед държавното обвинение публикува и поканата си към Рашков за работна среща.
Спецпрокуратурата обяви, че началникът на сектор "Културно-исторически ценности" в ГД "Национална полиция" Ангел Папалезов е с повдигнато обвинение за участие в организирана престъпна група за трафик на културно-исторически ценности и пране на пари. Подозирало се, че тя е свързана с Васил Божков.
Папалезов е от проверяващите по аферата със СРС. Министър Рашков оповести, че след като е наредил ревизията и определил проверяващите, прокуратурата веднага започнала да праща писма с искане на данни за много от тях. Прокуратурата саботирала и работата на МВР, като им образувала дела "на конвейер". "Прокуратурата не иска тази проверка, затова я осуетява и бави. В момента се унищожават данни от подслушването на политици. Някой прави опит да заличи следите", убеден е Рашков. "Не ме карайте да коментирам неистински твърдения, направени от политическо лице в предизборната обстановка. Прокуратурата не може да спре да работи, само защото на някого това не му харесва", коментира говорителката на Гешев Сийка Милева.